piątek, 20 marca 2015

PREMIERY MARCA - cz. 3

Premiera: 18.03.2015
Autor: Anna Mulczyńska
Tytuł: Przyjaciółki ze Staromiejskiej
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Ania Bednarek przywykła do uwagi i podziwu. Scena jest całym jej życiem... Do czasu. Splot niefortunnych zdarzeń sprawia, że jej kariera w kanadyjskim zespole baletowym zostaje zrujnowana. Dziewczyna, zagubiona, niepewna własnej przyszłości, wraca do rodzinnego miasteczka. Nikogo nie chce prosić o pomoc, a pod maską pewności siebie i arogancji ukrywa osobisty dramat. Zakrada się do starej willi dawnej nauczycielki tańca, gdzie uporczywie ćwiczy, próbując odzyskać formę. Czy po roku przerwy uda jej się wrócić do baletu? Ania będzie musiała na nowo określić, kto jest jej przyjacielem, a kto wrogiem. Jaką rolę odegrają w jej nowym świecie znajomi ze Staromiejskiej, dawny narzeczony Edek oraz jego obecna wybranka, właścicielka sklepu z rękodziełem, Weronika? I jakie plany ma wobec niej równie tajemniczy, co dziwaczny mężczyzna, którego dziewczyna nieustannie spotyka?


Premiera: 18.03.2015
Autor: Marcin Gutowski
Tytuł: Święta Ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny
Wydawnictwo: Znak

„Najbardziej pożądany kawałek pustyni” to nie tylko cel religijnych pielgrzymek i miejsce nieustannego wyniszczającego konfliktu. Zamieszkiwana przez Żydów, muzułmanów i chrześcijan Ziemia Święta, choć podzielona betonowym murem, dla tysięcy ludzi jest przede wszystkim domem. Każdy z bohaterów tej książki opowiada o swoim zwykłym życiu w niezwykłym miejscu. Marcin Gutowski zabiera nas w fascynującą podróż – od roztańczonego Tel Awiwu, przez rozmodloną Jerozolimę aż po niemal zrównane z ziemią, otoczone murem arabskie wioski. Ich historie układają się w epicką opowieść o nieustannym balansowaniu na krawędzi, o wielkich namiętnościach i całkiem zwyczajnych marzeniach o spokojnym życiu. Dopiero patrząc na Ziemię Świętą oczami jej mieszkańców, można naprawdę zrozumieć jej paradoksy i docenić jej piękno.

Premiera: 18.03.2015
Autor: Małgorzata i Michał Kuźmińscy
Tytuł: Śleboda
Wydawnictwo: Dolnośląskie

Intrygująca opowieść o grozie narastającej w spokojnej podhalańskiej wsi, o murze milczenia wokół wojennych losów, o ciemnych interesach miejscowych biznesmenów i polityków, o obiecanej przed laty zemście. Anka Serafin przyjeżdża w góry w poszukiwaniu własnej tożsamości. Znajduje trupa. Zmasakrowane zwłoki z Doliny Suchej Wody okazują się należeć do starego górala. Jego historia sięga najskrzętniej skrywanych zakamarków góralskiej przeszłości, z której nikt nie mógł wyjść czysty. A jego śmierć to dopiero początek morderstw, które układają się w makabryczną wróżbę.
Czy Anka – antropolożka kultury z Krakowa, która chciałaby być góralką – i tabloidowy dziennikarz śledczy Sebastian Strzygoń, rozwikłają zagadkę, kto zabija w Murzasichlu i dlaczego krwią ofiar namalowano swastykę?

Premiera: 18.03.2015
Autor: Sue Monk Kidd
Tytuł: Sekretne życie pszczół
Wydawnictwo: Literackie

Lily jest biała, ma 14 lat, oschłego, agresywnego ojca i olbrzymie poczucie winy. Przed dziesięcioma laty przez przypadek zastrzeliła swoją matkę. Spokój pomagają jej odzyskać noszące imiona letnich miesięcy, czarnoskóre mieszkanki pewnej pasieki w Tiburon, gdzie Lily trafia, jadąc śladami mamy. Ale nawet ten niezwykły azyl, gdzie pszczoły wiodą swoje sekretne życie, nie chroni przed światem zewnętrznym. Najważniejsza jest wiara w siebie...

Premiera: 18.03.2015
Autor: Hubert Haddad
Tytuł: Teoria niegrzecznej dziewczynki
Wydawnictwo: WAB

Dziewiętnastowieczna Ameryka. Margaret i Kate Fox (postaci autentyczne) wychowują się w farmerskiej rodzinie na prowincji. W starym domu, do którego się przeprowadzają, Kate nawiązuje kontakt z duchem. Mr Splitfoot – jak go nazwała – przychodzi na każde wezwanie. Wieść rozchodzi się po okolicy. Medialne zdolności sióstr stają się zajęciem dochodowym. Rodzina przenosi się do Nowego Jorku, a Stany ogarnia fala seansów spirytystycznych...

Premiera: 18.03.2015
Autor: Julie Kagawa
Tytuł: Talon
Wydawnictwo: Mira

Samotnie upadną, razem powstaną. Przed wiekami członkowie zakonu Świętego Jerzego polowali na smoki. Ukrywając się pod ludzką postacią, smoki przetrwały. Z czasem stały się silne i przebiegłe, gotowe przejąć władzę nad światem. Młodziutka Ember Hill, po wcieleniu się w ludzką postać, zostaje wysłana ze szpiegowską misją do Kalifornii. To dla niej okazja, by zakosztować życia zwykłej nastolatki, nacieszyć się wolnością przed powrotem do Talonu, gdzie czekają na nią wyłącznie obowiązki. Ember jest odważna i zdeterminowana, ale też ulega ludzkim słabościom. Może właśnie dlatego jej misja okaże się tak trudna.


Premiera: 18.03.2015
Autor: Joanna Opiat-Bojarska
Tytuł: Koneser
Wydawnictwo: Czarna Owca

Seksbiznes, czerwony rynek i tajemnice z przeszłości w mistrzowsko skonstruowanym kryminale. Wniknij w świat, w którym ciało jest tylko towarem. Wakacyjny spokój mieszkańców Poznania burzą makabryczne odkrycia. W odstępie kilku dni w lesie zostają odnalezione szczątki kobiety, a na terenie starego pruskiego fortu wypatroszone ciało mężczyzny. Obie sprawy prowadzi zgrany policyjny duet: doświadczony Burzyński i niepokorny Majewski. Przy ciele mężczyzny odnajdują wiadomość od mordercy. W poszukiwaniu odpowiedzi na mnożące się pytania pomaga im chłodna i zdystansowana antropolog sądowa Anita Broll. Tropy wiodą w stronę bezlitosnych handlarzy żywym towarem. . . Tymczasem tajemniczy mężczyzna o osobliwych potrzebach chce, by oczy całej Polski zwróciły się na niego.

Premiera: 18.03.2015
Autor: Justin Go
Tytuł: Wyścig z czasem
Wydawnictwo: Muza

Młody Amerykanin Tristan Campbell dowiaduje się, że może być spadkobiercą fortuny Ashleya Walsinghama, brytyjskiego oficera i weterana I wojny światowej, który zginął przed osiemdziesięciu laty podczas wyprawy na Mount Everest w 1924 roku. Ashley zapisał wszystko swej ukochanej, Imogen Soames-Andersson. Ta jednak nigdy nie zgłosiła się po pieniądze. By odziedziczyć spadek Tristan musi dowieść, że jest spokrewniony z Imogen - i z tym zadaniem wyrusza w podróż po Europie. W londyńskich archiwach, na polach bitewnych Sommy i pośród islandzkich fjordów Tristan kawałek po kawałku składa historię życia Ashleya, historię namiętnych schadzek na kilka dni przed wyjazdem na front, służby wojskowej i odwagi w obliczu niebezpieczeństw, romansu wbrew sprzeciwom rodziny, wyprawy w Himalaje podjętej mimo złamanego serca.

Premiera: 18.03.2015
Autor: Anna Klejzerowicz
Tytuł: medalion z Bursztynem
Wydawnictwo: Filia

Współczesny Gdańsk. Podczas remontu domu po babce Ewa znajduje ukrytą kopertę, a w niej stary naszyjnik z bursztynem oraz... tajemniczy list. I nagle jej świat całkowicie się zmienia. Kobieta musi odnaleźć swoje korzenie, nie wiedząc, kim tak naprawdę jest ona sama, jej zamknięta w sobie matka, ich przodkowie. Nie wie jeszcze, że nie tylko o rodzinną przeszłość tu chodzi, lecz także o zbrodnię, a zagrożenie jest wciąż realne... Prywatne śledztwo, prowadzone wraz ze znajomym dziennikarzem, odsłania coraz więcej zagadek, niebezpieczeństwo narasta. Ktoś depcze im po piętach. Dwie bliskie sobie kobiety, które od lat nie potrafią się ze sobą porozumieć. Teraźniejszość, która wciąż nie otrząsnęła się jeszcze z mrocznej przeszłości. Miasto naznaczone piętnem historii. Zbrodnia oraz jej konsekwencje. Pułapki uprzedzeń. Rozwiązanie zagadki jest trudne i niebezpieczne, lecz możliwe. Czy jednak możliwe jest naprawienie zła, zadośćuczynienie krzywdom?. . .
„Medalion z bursztynem” to fascynująca powieść kryminalna z wątkiem historycznym, rodzinnym oraz obyczajowym. To opowieść o przeszłości, która nie daje o sobie zapomnieć.

Premiera: 18.03.2015
Autor: Fannie Flagg
Tytuł: Smażone zielone pomidory
Wydawnictwo: Otwarte

Kultowa książka, która stała się inspiracją dla filmu.
Evelyn przechodzi ciężkie chwile – twierdzi, że jest za młoda, żeby być starą, i za stara, żeby być młodą. Gdy odwiedza teściową w domu spokojnej starości, poznaje wiekową panią Threadgoode. Kobieta zaczyna opowiadać Evelyn historię swojego życia... We wspomnieniach wraca do małego miasteczka w Alabamie. Są lata 30. XX wieku, dwie przyjaciółki – Idgie i Ruth – postanawiają otworzyć kawiarnię Whistle Stop Cafe. Wkrótce staje się ona ulubionym miejscem spotkań mieszkańców i przyjezdnych. Tu każdy gość może liczyć na pyszną pieczeń, aromatyczną kawę i kawałek ciasta z kremem kokosowym. Za smakowitym menu kryje się jednak o wiele więcej – namiętności, dramaty, śmiech, a nawet... zbrodnia. Poznając losy przyjaciółek, Evelyn uświadamia sobie, że najwyższy czas dokonać w swoim życiu kilku istotnych zmian.
"Smażone zielone pomidory" to ponadczasowa opowieść o sile przyjaźni i kobiecej solidarności.

Premiera: 18.03.2015
Autor: Magdalena Kozak
Tytuł: Łzy diabła
Wydawnictwo: Insignis

Opowieść o królewiczu Izzacie, synu króla Farji, Sakawata Szamara, który wyrusza z polecenia ojca na wyprawę wojenną w celu utorowania szlaku do transportu czarsu, i z rozkapryszonego młodzieńca staje się prawdziwym mężczyzną . "Łzy diabła" to opowieść o Znajdzie, człowieku znikąd, który w wyniku niesamowitych splotów okoliczności, a także dzięki zdumiewającemu hartowi ducha ze zwykłego pastucha zmienia się w Mściciela z Pól – owianego ludową legendą groźnego partyzanta, walczącego z królewskimi wojskami u boku tajemniczego hrabiego Cienia.
"Łzy diabła" to opowieść o honorze, żołnierskim etosie, niezłomności i miłości. To pasjonująca historia walki o własną tożsamość: w wypadku Izaata potrzebną, by ocalić Farję i przejąć po ojcu tron, w wypadku Znajdy – dawno i zdawałoby się bezpowrotnie utraconą.
"Łzy diabła" to Afganistan Magdaleny Kozak i jej doświadczenia nabyte podczas misji wojskowych w tym kraju, przeniesione do odległego fantastycznego świata i podane czytelnikowi w formie pasjonującej epickiej historii.

25 komentarzy:

 1. Ja czekam na "Nóż w lodzie" :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Znowu mój portfel płacze... A ja razem z nim :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Sekretne życie pszczół już do mnie w drodze... :) ale "Święta ziemia" i Zielone pomidory mnie zaciekawiły... ;) czas kupić nowy regał! ;) Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Sekretne życie pszczół właśnie czytam:) Bardzo przyjemna lektura:)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Przyjaciółki ze Staromiejskiej" wczoraj już do mnie dotarły, więc będę czytała zapewne w weekend ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Po przeczytaniu kilku recenzji "Wyścigu z czasem" aż mnie kusi, żeby nabyć tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jedyne co mnie zaciekawiło w tym zestawieniu to "Talon'' Julie Kagawa, na resztę nie mam zbytniej ochoty :)

  OdpowiedzUsuń
 8. "Sekretne życie pszczół" przeczytałam i polecam. Z chęcią poznałabym jeszcze "Wyścig z czasem".

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeżeli o mnie chodzi to wstrzymam się do recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ile interesujących książek ;) najchętniej przeczytałabym je wszystkie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam Pszczoły, czekają na przeczytanie, reszta jakoś nie specjalnie mnie interesuje :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wyścig z czasem gorąco polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. "Sekretne życie pszczół" to mój typ.

  OdpowiedzUsuń
 14. Przy takich premierach marzec ma za mało dni ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Po raz kolejny - "Sekretne życie pszczół" :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Jakoś nic nie zainteresowało mnie na marzec :/
  Pozdrawiam :)

  mlwdragon.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. Jeśli mam być szczera, to wszystkie chciałabym mieć u siebie w domu!

  OdpowiedzUsuń
 18. "Sekretne życie pszczół" - ta mnie interesuje :)

  OdpowiedzUsuń
 19. "Teoria niegrzecznej dziewczynki" jutro u mnie na blogu. Gorąco polecam "Sekretne życie pszczół".
  A z pozostałych premier ciekawi mnie m.in. "Koneser".

  OdpowiedzUsuń
 20. Ogromnie mnie zaintrygował ''Koneser'' i mam nadzieję, że uda mi się kiedyś przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ciekawe zapowiedzi, zawsze coś do czytania interesującego :)

  OdpowiedzUsuń
 22. "Smażone zielone..." - rewelacyjna :) inne zapowiedzi ciekawe i znalazłam też coś dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 23. ,,Sekretne życie pszczół" czeka na półce:)

  OdpowiedzUsuń
 24. "Sekretne życie pszczół" już mam na półce i czeka na mnie :)
  Tyle co czytałam pozytywną recenzję "Talonu", a okładka "Przyjaciółek za Staromiejskiej" bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Wiele świetnych tytułów, szczególną chęć mam na: ,,Święta Ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny"!

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Dziękuje za odwiedziny i pozostawienie komentarza. Wszystkie są dla mnie cenne i czytane, chociaż nie zawsze udaje mi się na nie odpowiedzieć.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania treści wulgarnych i obraźliwych skierowanych do mnie bądź moich czytelników.