poniedziałek, 19 maja 2014

KOLACJA Z MURAKAMIM
Kolacja z Murakamim – wyjątkowa premiera literacka już 20 maja w kilkudziesięciu polskich miastach 

Haruki Murakami, najbardziej znany współczesny japoński pisarz, wydaje w Polsce swoje pierwsze dwie powieści. Polscy czytelnicy będą pierwszymi w Europie, którzy będą mieli okazję przeczytać „Słuchaj pieśni wiatru / Flipper roku 1973” w swoim ojczystym języku. Premiera powieści odbędzie się 20 maja w restauracjach w kilkudziesięciu polskich miastach. W ciągu jednego wieczoru setki miłośników Murakamiego zasiądą do specjalnie przygotowanego menu Marty Gessler inspirowanego twórczością japońskiego pisarza. To pierwsza w Polsce literacka kolacja zorganizowana na taką skalę.

„Słuchaj pieśni wiatru” i „Flipper roku 1973” to debiutanckie powieści Harukiego Murakamiego. Japoński pisarz po raz pierwszy przedstawia w nich swego bezimiennego bohatera i Szczura, których miłośnicy jego twórczości znają z kolejnych książek. Podobnie jak w późniejszych dziełach pisarza, bohaterowie poszukują własnej tożsamości i odbywają swoistą podróż w czasie, wspominając minione zdarzenia. Wydanie dwóch pierwszych książek autora to szansa na odkrycie literackich korzeni pisarza i jego ścieżki twórczej.

20 maja, na dzień przed oficjalną premierą „Słuchaj pieśni wiatru / Flipper roku 1973” odbędzie się wyjątkowa, literacka kolacja z Murakamim. Wszyscy, zarówno miłośnicy twórczości autora, jak i amatorzy doskonałych smaków będą mogli skosztować dań inspirowanych powieściami Murakamiego, znanego z umiłowania dla kuchni i dobrego jedzenia. W menu, przygotowanym specjalnie na tę okazję przez Martę Gessler znajdą się dania takie jak „Spadająca rybka Kafki Tamury”  czy „Zupa Lżej-Na-Sercu”. Wszystkie zostały zainspirowane postaciami, fabułą i atmosferą książek japońskiego pisarza. Goście wydarzenia otrzymają przedpremierowo najnowszą powieść Harukiego Murakamiego „Słuchaj pieśni wiatru / Flipper roku 1973”.

Do inicjatywy dołączyło kilkadziesiąt restauracji w całej Polsce. Menu Murakamiego będzie można spróbować między innymi w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Sandomierzu, Bydgoszczy, Jeleniej Górze a nawet Śremie. W Warszawie Kolacja z Murakamim odbędzie się w Qchni Artystycznej, autorskiej restauracji Marty Gessler. Kolacja z Murakamim to pierwsze tego typu kulinarno-literackie wydarzenie w Polsce.

Haruki Murakami urodził się w Kioto w 1949 roku. Ukończył studia na Wydziale Literatury na Uniwersytecie Waseda w Tokio. W latach 1974–1981 prowadził klub jazzowy. Zadebiutował w 1979 roku. „Trylogię Szczura” uhonorowano nagrodą im. Nomy dla pisarzy młodego pokolenia. Następne książki, m.in.: „Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland”, „Norwegian Wood”, „Tańcz, tańcz, tańcz” czy „Na południe od granicy, na zachód od słońca” ugruntowały jego pozycję jako pisarza, a także przyniosły mu sławę na Zachodzie, głównie w Stanach Zjednoczonych. W ubiegłym roku, na polskim rynku, nakładem Wydawnictwa Muza SA ukazała się książka „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa”.

Kolacja z Murakamim
20 maja 2014, cała Polska
menu: Marta Gessler

Na Kolację z Murakamim obowiązują zapisy bezpośrednio w restauracjach. Lista wszystkich restauracji biorących udział w akcji dostępna na


10 komentarzy:

 1. O tej akcji dowiedziałam się w trakcie weekendu od mojego brata i jestem jak najbardziej za tego typu inicjatywom :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem to również ciekawa inicjatywa i bardzo trafny pomysł :)

   Usuń
 2. Inicjatywa jest świetna. Wszystko co promuje czytelnictwo, czytanie i książki jest bardzo dobrym pomysłem. Co do samego autora i jego twórczości. Jest ona zdecydowanie dla specyficznego odbiorcy, który rozumie poczucie humoru Murakamiego i potrafi wyłapać podteksty. Przeczytałam kiedyś jedną z jego książek - nie pamiętam już nawet tytułu- nie przypadła mi do gustu. To nie ja i nie mój styl. Może jestem na to za głupia - nie wiem. Inicjatywę popieram! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak Murakamiego się kocha, albo nie trafi, ja należę do tej pierwszej grupy. "Kafką nad morzem" kupił mnie totalnie :)

   Usuń
 3. Czytałam już o tej akcji, ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, mam nadzieje, że coraz częściej będą takie akcje :)

   Usuń
 4. Bardzo fajny pomysł. Tylko menu nie dla mnie. :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oho marudzenie się zaczyna ;) Ale jeszcze myślę, że będą takie akcje, więc może następnym razem trafi w Twoje podniebienie :)

   Usuń
 5. Oj jakże chciałabym tam się pojawić, a nie mogę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja, szkoda, że wszystkie tego imprezy są na tygodniu. W weekend miałaby większe powodzenie.

   Usuń

Drogi czytelniku!
Dziękuje za odwiedziny i pozostawienie komentarza. Wszystkie są dla mnie cenne i czytane, chociaż nie zawsze udaje mi się na nie odpowiedzieć.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania treści wulgarnych i obraźliwych skierowanych do mnie bądź moich czytelników.