środa, 23 lipca 2014

MAGAZYNY JĘZYKOWE - odsłona 1

Dziś chciałam Wam zaprezentować magazyny Wydawnictwa Colorful Media. Są to magazyny, które mają na celu szerzenie kultury danego kraju, zarazem oferując naukę języka obcego. Zainteresowały mnie 3 magazyny: English Matters, Italia Mi piace! i Deutsch Aktuell. Wybór nie jest przypadkowy, bowiem z tymi językami miałam styczność i to dobry moment, aby przypomnieć sobie co nieco, a przy okazji dowiedzieć różnych ciekawostek.

W początkowej fazie miałam zrobić podział i napisać o każdym z osobna, jednak z pewnych względów muszę zebrać w całość.


Zacznę od English Matters, gdyż angielski to najbardziej popularny język w Europie, ale i na świecie. Magazyn podzielony jest na 8 działów:

1. This & That - opisuje różne funkcje matematyczne, z matematyki byłam noga, więc powtórka jak znalazł, gdyż tekst dotyczy ułamków, pierwiastków, kątów etc. Dział ten również zawiera nazwy produktów, które brzmią bardzo zabawnie, chociażby Wack off! znaczy masturbować się, a tak nazywa się australijski środek odstraszający owady ;)

2. People and Lifestyle w dziale tym znajdziecie artykuły dotyczące: architektury zarówno nowoczesnej, jak i starej, dopełnieniem tekstu są liczne fotografie; wywiad z tatuażystą i na koniec o niejakiej Lorde - Queen Bee, gwiazda muzyki, jednak słyszę o tej postaci po raz pierwszy, ale wydawnictwo zamieściło tekst jej piosenki, który został wyśmienicie zanalizowany.

3. Culture zawiera tekst poświęcony Brytyjczykom, ale także pokazuje różnice między kulturą brytyjską, a angielską (zawsze miałam z tym problem, więc tekst jak znalazł). Następny artykuł dotyczy mężczyzn cieszących się złą sławą, czyli przeczytacie o Ned Kelly, D.B. Cooper, Juraj Janosik i Colton Harris-Moore.

4. Language w tym numerze artykuł z tego działu dotyczy tutora, czyli osobistego nauczyciela nauki języków, poznacie wiele zalet z takiego sposobu nauczania.

5. Science dotyczy testów IQ, które jak się okazuje wcale nie są takie wiarygodne.

6. Travel artykuł poświęcony jest Malcie, czyli nieco egzotycznie, ale to nie koniec bowiem czeka Was również wycieczka do Wielkiej Brytanii. W obu tekstach uzupełnieniem tekstów są piękne fotografie, ach można się rozmarzyć :)

7. Conversation Matters to nowy dział, gdzie przedstawione są rozmówki, w tym numerze dotyczą wakacyjnego flirtu.

8. Leisure to już ostatni dział, w którym, możecie przeczytać co ogladają brytyjscy nastolatkowie.

Numer bardzo ciekawy, najbardziej zainteresowały mnie działy Culture, Travel i Conversation Matters, aczkolwiek inne działy i przedstawione w nich artykuły są również warte uwagi. Trudniejsze słówka są przejrzycie przetłumaczone na polski. Dodatkowo niektóre artykuły można przesłuchać w formacie mp3 na stronie wydawnictwa Colorful Media. Ponadto piękna wakacyjna okładka, wysoka jakość papieru przejrzystość tekstu sprawiają, że czytanie magazynu było naprawdę przyjemne i do tego pożyteczne, gdyż z pewnością zwiększyłam swój zasób słówek z języka angielskiego.  Magazyn wydawany jest jako dwumiesięcznik.

Kolejnym magazynem, który przedstawię jest Italia Mi piace!
We włoskim magazynie Italia Mi piace!jest 9 działów, które dotyczą różnych tematów. Zatem po kolei:

1. Di tutto un po' zawiera artykuł poświęcony opalaniu, zatem coś na czasie. Do tego jest tekst poświęcony ogrodom.

2. Persone e stili di vita znajdziecie tu artykuł dosyć obszerny poświęcony osobie Monica Bellucci - niezwykła kobieta.

3. Societa e costumi czyli coś dla podniebienia. Jeść dobrze, jeść zdrowo.

4. Cultura w dziale tym można przeczytać artykuł o metrach, które zostały dziełami sztuki, a także o teatrze Valle, który jest okupowany przez samych artystów. Jest również tekst poświęcony magazynom la Rivista.

5. Lingua, czyli trochę gramatyki tryb łączący, a może wskazujący? Aby sprawdzić swoje umiejętności Wydawnictwo zamieściło ćwiczenia.

6. Lavoro innovazione, czyli trochę o energii i paliwie kopalnianym. Rozważane są plusy i minusy nowoczesności.

7. Ambiente znajdziecie tu artykuł o śmieciach i mafii neapolitańskiej. Co ma piernik do wiatraka? Przeczytajcie sami.

8. Viaggio, czyli przenosimy się do Umbrii, do tekstu dołączone są bajeczne fotografie.

9.Ricetta, czyli włoska kuchnia od podszewki i ciekawy przepis na sycylijskie smażone kuleczki mięsne.

Podsumowując Italia Mi piace! to ciekawa propozycja kulturalno - językowa. Magazyn wydawany jest w formule kwartalnika. Numer 3 okazał się być interesujący, artykuły bardzo na czasie. Najbardziej zainteresował mnie artykuł o Monice Belluci, propozycja kulinarna i podróże, a także ćwiczenia gramatyczne.

Pozostał ostatni z magazynów, czyli Deutsch Aktuell. W tymże magazynie mamy 11 działów, czyli najwięcej. Aby nie marnować czasu, przejdę od razu do konkretów.
1. In der Kurze liegt die Wurze, czyli telegraficzny skrót ciekawostek. 

2.Film/Buch/CD, czyli propozycje ciekawych filmów książek i muzyki.

3. Kalenderblatt, czyli kalendarium i ciekawe wydarzenia.

4. Wortschatz to krótki komiks z udziałem Olgi i Stefana

5. Leute , czyli obszerny tekst o aktorze młodego pokolenia - Elyas M'Barek

6. Kultur to tekst poświęcony ekstrawaganckiej modzie w Niemczech, ale znajdziecie również ciekawy artykuł o tym jak podróżować używając kciuków.

7. Gesellschaft w tym miejscu pojawił się artykuł bardzo na czasie, czyli o wpływie alkoholu i skutkach siadania za kółkiem z promilami. Ale znajdziecie tu równie ciekawy artykuł o tym, jakie hobby maja nasi sąsiedzi. Ponadto dowiecie się co jedzą Niemcy i czy są weganami.
9. Sprache, nieco ćwiczeń zawsze mile widziana.

10.Wirtschaft tutaj artykuł, który szczególnie zainteresuje rzesze panów, czyli o fabryce Volkswagena w Polsce. 

11. Reise, czyli okres urlopowy i wakacje wciąż w pełni, a w magazynie co nieco o Ulm. Może ktoś się tam wybiera?

Podsumowując niemieckie wydanie nieco różni się od prezentowanych wyżej dwóch numerów. Przede wszystkim bardzo podoba mi się kalendarium, które można by zamieścić w pozostałych dwóch numerach oraz propozycje dotyczące książek, filmów i muzyki. Niemiecka wersja wydawana jest w formule dwumiesięcznika i podobnie jak inne numery zawiera mp 3 do odsłuchania na stronie wydawnictwa.

Wszystkie prezentowane magazyny wyróżniają się przejrzystą szatą graficzną, spójnymi i ciekawymi tekstami. Jako, że dawno nie używałam języków obcych lektura magazynów na pewno odświeżyła co nieco, ale także nauczyłam się nowych słówek. Zostanę wierną czytelniczką nawet zakupiłam sobie zeszyty, abym mogła skrzętnie notować. We wszystkich magazynach znajdziecie mp 3, których należy odsłuchać na stronie wydawnictwa, a także można pobrać skrót w formie PDF ze słówkami.
Co myślicie o tego typu magazynach, czy kupujecie któreś z nich?

Magazyny językowe Wydawnictwa Colorful Media dostępne są w EMPiK-ach i dobrych salonach prasowych na terenie całego kraju oraz na stronie kiosk.colorfulmedia.pl
Za udostępnienie magazynów dziękuję Colorful Media


13 komentarzy:

 1. Jaka jest cena English Matters?

  OdpowiedzUsuń
 2. Wersję angielską mam za sobą. Na niemiecką nie zdecydowałam się, ponieważ od 16 lat nie miałam styczności z tym językiem. We Włoszech byłam 2 razy na wakacjach i stwierdziłam, że ich język jest trudny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Żaden dla mnie, ja czytam tylko rosyjskie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię English Matters. Najnowszy numer był bardzo interesujący.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety nie czytam tych magazynów, może szkoda ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesuje mnie jedynie angielskie wydanie magazynu, według mnie to świetna okazja, żeby przez zabawę podszkolić swój język:))

  OdpowiedzUsuń
 7. Będę rozglądać się za English Matters :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytam angielski i próbuję hiszpański. :)
  Powoli się wciągam w taką naukę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytam magazyn english Matters i jestem jak najbardziej zadowolona :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ostatnio miałam okazje przeczytać i zrecenzować wersję rosyjską i niemiecką - została mi angielska (dla mnie najtrudniejsza, bo akurat z tych trzech języków angielski jest przeze mnie zdecydowanie najgorzej znany). Ale w weekend spróbuję się z nim zmierzyć :)
  Uważam, że magazyny bardzo ciekawe, świetni się czyta, artykuły interesujące i sporo można się nauczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam te magazyny.

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Dziękuje za odwiedziny i pozostawienie komentarza. Wszystkie są dla mnie cenne i czytane, chociaż nie zawsze udaje mi się na nie odpowiedzieć.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania treści wulgarnych i obraźliwych skierowanych do mnie bądź moich czytelników.