środa, 16 lipca 2014

LITERACKI DEBIUT ROKU - Edycja III


Znamy już zwycięzcę III edycji konkursu Literacki Debiut Roku!

28 czerwca zakończyła się III edycja konkursu „Literacki Debiut Roku” organizowanego przez wydawnictwo Novae Res pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W sobotę, 28 czerwca odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursu. Uroczystość  miała miejsce w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, a przybyli na nią początkujący pisarze z różnych zakątków kraju. Imprezę uświetniły swoją obecnością między innymi dr Jolanta Laskowska, która wygłosiła prelekcję pt. „Książka we współczesnym świecie” oraz aktorka Katarzyna Figura, która odczytała fragment zwycięskiej powieści.

Do konkursu zgłoszono ponad 300 utworów literackich z czego Kapituła Konkursu w składzie red. Marzena Bakowska (Radio Gdańsk), prof. dr hab. Michał Błażejewski (Uniwersytet Gdański), red. nacz. Wojciech Gustowski (Novae Res), dr Anna Ryłko-Kurpiewska (Uniwersytet Gdański), red. Krzysztof Szymański (Novae Res) wyłoniła 3 najlepsze.

Laureatami zostali:

1. miejsce: Sławomir Michał za utwór „Strefa Pawłowa ”
2. miejsce: Nina Igielska za utwór „Wystrzelani chłopcy, podziurawione dziewczynki”
3. miejsce: Łukasz Skowroński za utwór „Dzielenie przez zero”

Ogólnopolski konkurs Literacki Debiut Roku wygrał Sławomir Michał, student inżynierii sanitarnej, wrocławianin.

- Przypadkowo znalazłem informację o przeprowadzaniu tego konkursu. Wysłałem swoją powieść z minimalną nadzieją, że uda mi się wygrać. Książka powstawała dwa lata, pisałem głównie dla przyjemności, dla siebie - mówi laureat.

Zwycięski utwór to powieść rozgrywająca się w przyszłości na terenie Rosji. Istnieje tam skażona Strefa Pawłowa, którą mimo zakazu władz zamierza przejść Ilja Andrejewicz Pawluczenko, profesor doktor nauk, przewodniczący Komisji ds. Bezpieczeństwa Atomowego Instytutu Problemów Jądrowych w Rieutowie pod MoskwąFabuła jest wpisana w rzeczywistość postsowieckiej political fiction. W książce można znaleźć sporo odniesień do literatury rosyjskiej i filmów, między innymi „Seksmisji” oraz obrazów z lat 50. i 60. XX wieku.


Premiera nagrodzonej powieści będzie miała miejsce 23 października 2014 roku na Targach Książki w Krakowie. 


5 komentarzy:

 1. Jestem bardzo ciekawa książki Niny Igielskiej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam żadnej książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję zwycięzcy, choć nie ukrywam, że chciałabym być na jego miejscu ze swoją książką ;) Może kiedyś! :D Oby! :D

  * Zapraszam do odwiedzenia i komentowania: tellingthemthestory.blogspot.com :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Postsowiecka political fiction to niekoniecznie mój klimat, ale cieszę się, że tego typu konkursy są organizowane i przyciągają aż tylu debiutantów.

  OdpowiedzUsuń
 5. ja także nie czytałam żadnej z tych powieści...

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Dziękuje za odwiedziny i pozostawienie komentarza. Wszystkie są dla mnie cenne i czytane, chociaż nie zawsze udaje mi się na nie odpowiedzieć.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania treści wulgarnych i obraźliwych skierowanych do mnie bądź moich czytelników.