środa, 3 września 2014

POCZYTAJKI POMAGAJKI

9 września o godz. 13:00 w księgarnio-kawiarni Formy Kolory (ul. Hoża 19) odbędzie się spotkanie prasowe związane z premierą książek dla dzieci z cyklu "Poczytajki Pomagajki". To nowa seria Wydawnictwa MUZA SA, której celem jest wsparcie dzieci, szczególnie w przełomowych dla nich momentach: kiedy sytuacja w rodzinie jest napięta, gdy z domowego zacisza trafiają do środowisk szkolnych lub przedszkolnych oraz gdy spotykają rówieśników, którzy różnią się od nich i których zachowania czasem trudno zaakceptować.

Każda książka została napisana i zilustrowana przez inny duet autorsko-ilustratorski. Do współpracy zaproszeni zostali cenieni polscy twórcy książek dla dzieci, ale także ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z pisaniem dla najmłodszych. Każdy tom to również historia innego dziecięcego bohatera. 

Gośćmi spotkania będą autorzy czterech pierwszych książek: Grzegorz Kasdepke, Sylwia Chutnik, Joanna Olech i Agnieszka Kaluga. Cenieni polscy autorzy i ilustratorzy książek dla dzieci opowiadają i pomagają

Już niebawem do księgarń trafi wyjątkowa seria. Sylwia Chutnik, Grzegorz Kasdepke, Joanna Olech, Agnieszka Kaluga oraz wielu innych twórców zaangażowało się w opracowanie publikacji kształtujących charakter najmłodszych czytelników. Cztery pierwsze książki z serii „Poczytajki pomagajki” ukażą się już 10 września.

Bohaterowie tych historii to dzieci jakich wiele. Bolek pochodzi z rodziny alkoholowej; jest biedny i wycofany, a przez to nielubiany przez kolegów. Rodzice pewnej dziewczynki są w separacji, co sprawia, że czuje się ona bardzo samotna. Witek ma problem z powrotem do szkoły po długiej i ciężkiej chorobie. Nieśmiałek ma talent matematyczny, ale nie radzi sobie z odpowiedziami pod tablicą. Bolka, Samą, Witka i Nieśmiałka dzieci spotkają w kolejnych tomach „Poczytajek pomagajek”. Może się też złożyć tak, że mali czytelnicy sami przypominają fikcyjnych bohaterów albo mają podobnych kolegów. Czytanie ma im pomóc poradzić sobie z trudnościami, które czekają w codziennym życiu, i zrozumieć swoje uczucia.

„ArcyBolek”, „Nieśmiałek”, „ChoroWitek” i  „Sama” to cztery pierwsze tomy z serii „Poczytajki pomagajki”. Każda książka została napisana i zilustrowana przez inny duet autorsko-ilustratorski. Do współpracy zaproszeni zostali cenieni polscy twórcy książek dla dzieci, ale także ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z pisaniem dla najmłodszych. Każdy tom to również historia innego dziecięcego bohatera.

Celem serii jest wsparcie dzieci, szczególnie w przełomowych dla nich momentach: kiedy sytuacja w rodzinie jest napięta, gdy z domowego zacisza trafiają do środowisk szkolnych lub przedszkolnych oraz gdy spotykają rówieśników, którzy różnią się od nich i których zachowania czasem trudno zaakceptować. Dzięki „Poczytajom pomagajkom” dzieci zrozumieją, że każdy ma jakieś umiejętności czy talent, które warto odkrywać i rozwijać. Że nad swoim charakterem można pracować. Że zmiany sprawiają, iż nasze życie jest ciekawsze. Że osoby, które początkowo wzbudzały niechęć lub niepokój, okazują się najlepszymi przyjaciółmi.

Autorzy opowiadań często czerpali z doświadczeń własnych lub swoich dzieci. Agnieszka Kaluga  w swojej działalności spotyka dzieci walczące z rakiem, a synek Sylwii Chutnik był nieśmiały.
Seria została wysoko oceniona przez psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską.

O autorach czterech pierwszych tomów:
Sylwia Chutnik, autorka „Nieśmiałka” – kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna, uznana pisarka, laureatka Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008, stoi na czele fundacji MaMa zajmującej się prawami matek, w 2009 roku została laureatką Społecznego Nobla Ashoki.

Grzegorz Kasdepke, autor „Samej. Listy z piwnicy” – autor książek dla dzieci i młodzieży, z wykształcenia dziennikarz, wieloletni redaktor naczelny magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, laureat wielu prestiżowych nagród dla autorów książek dla dzieci.

Agnieszka Kaluga, autorka „ChoroWitka” – autorka wielokrotnie nagradzanego bloga Zorkownia, pisarka, polonistka z wykształcenia; pracuje jako wolontariuszka w hospicjum, gdzie pomaga nie tylko pacjentom, ale także osobom próbującym poradzić sobie ze stratą bliskich.

Joanna Olech, autorka „ArcyBolka” – z wykształcenia graficzka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, o literaturze dziecięcej pisze m.in. dla „Tygodnika Powszechnego”, „Rzeczpospolitej” i „Gazety Wyborczej”; laureatka wielu prestiżowych nagród dla autorów książek dla dzieci, współautorka podręczników do języka polskiego, ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


Poczytajki pomagajki
„Nieśmiałek”, „Sama. Listy z piwnicy”, „ChoroWitek”, „ArcyBolek”
Sylwia Chutnik, Grzegorz Kasdepke, Agnieszka Kaluga, Joanna Olech
Data premiery: 10 września
Wydawnictwo: MUZA SA
Cena: 18,99 złSpotkanie prasowe:
9 września 2014 r., wtorek, g. 13:00
Kawiarnio-księgarnia: Formy Kolory, ul. Hoża 19, Warszawa

5 komentarzy:

 1. O takich książkach jeszcze nie czytałam. Znane nazwiska, nietypowa fabuła oraz rekomendacja pani psycholog zdecydowanie zachęcają. Jestem pod wrażeniem:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdybym mieszkała w Warszawie....

  OdpowiedzUsuń
 3. Póki co nie jestem w temacie książeczek dla dzieci, ale doceniam fakt, że organizowane są takie akcje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Do Warszawy mam za daleko, ale fajnie, że piszesz o tych książeczkach. Z pewnością będę miała je na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna seria, całą przeczytałam.

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Dziękuje za odwiedziny i pozostawienie komentarza. Wszystkie są dla mnie cenne i czytane, chociaż nie zawsze udaje mi się na nie odpowiedzieć.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania treści wulgarnych i obraźliwych skierowanych do mnie bądź moich czytelników.