poniedziałek, 11 sierpnia 2014

PEPE I SPÓŁKA - Jean-Philippe Arrou-Vignod

Autor: Jean - Philippe Arrou - Vignod
Tytuł: Pepe i spółka
Tytuł oryginału: Enquěte au collège. Intégrale 1
Liczba stron: 352
Wydawnictwo: Znak Emotikon, Kraków 2014
ISBN: 9788324028849
ocena: 8/10 (rewelacyjna)

"[...] - Kim byłby prawdziwy detektyw bez swojego pomocnika? - zaprotestowałem. - Sam pomyśl: Sherlock Holmes i Watson, Poirot i Hastings..."


Rynek wydawniczy zalewany jest różnego rodzaju literaturą. Jednak szeroki wachlarz literacki można znaleźć nie tylko na półkach z literaturą dla dorosłych, ale coraz więcej ciekawszych propozycji pojawia się dla młodszych czytelników. Francuski pisarz dał się poznać za sprawą wydania "Jasków" i "Jaśków. Repety". Cykl ten za sprawą lekkiego, zabawnego i ciekawego stylu zdobył uznanie nie tylko w oczach najmłodszych, ale i dorosłych czytelników. A jak sprawa wygląda z "Pepe i spółką"?


"Pepe i spółka" to zbiór trzech, spójnych opowiadań, które na swych stronach opisują przygody tytułowego Pepe oraz jego kompanów: Remiego i Matyldy. Prezentowane opowiadania dotyczą detektywistycznych zagadek i przygód, z którymi borykają się bohaterowie.
W pierwszym opowiadaniu trójka bohaterów wraz z profesorem wyruszają pociągiem do Wenecji. Wycieczka jest nagrodą za udział w konkursie klasowym. Wszystko byłoby super, gdyby nie drobny fakt. Mianowicie w nocy w tajemniczych okolicznościach ginie profesor, a w przedziale pojawia się podejrzany mężczyzna. Poszukiwania dzielnej trójki prowadzą donikąd, ale wpadają na trop kradzieży cennego dzieła sztuki. Czy odnajdzie się profesor?

Akcja kolejnego opowiadania rozgrywa się w szkole. W dniu klasówki profesor nie może otworzyć drzwi, gdy w końcu czyn ten się udaje wszyscy są świadkami szokującego odkrycia, a Pepe i spółka odkrywają tajemną kryptę, w której rzekomo znajduje się skarb. Oj będą z tego kłopoty.

W ostatnim opowiadaniu uczniowie jadą do Anglii na obóz językowy. Każdy z uczniów został ulokowany u innej rodzinny. Matylda trafia na szarmanckiego jegomościa, a pech chciał, że rodzina Pepe i Remiego się rozchorowały. Trzeba znaleźć im szybkie zastępstwo. Sytuacja jednak ich nie zniechęciła do szukania spraw i tropów. Wkrótce znajdują się do księżnej, której skradziono klejnoty. Czy uda im się rozwiązać tą sprawę?

"Pepe i spółka" to książka, w której przygoda goni przygodę, a w każdej z przygód nieodłączonym elementem jest śledztwo. Bohaterowie wykreowani przez autora są bardzo różnorodni. każdy posiada inny charakter, czy inne zdolności, które niekiedy się przydają. Chociaż na początku nie pałają do siebie sympatią, to każda przygoda zbliża ich i pozwala akceptować zalety, jak i wady każdej z poszczególnych osób. Język zastosowany przez autora jest wyrazisty, spójny, humorystyczny, zrozumiały i wciągający. Ciekawym zabiegiem jest to, że każde z opowiadań przedstawione jest z perspektywy trzech osób. W pierwszej historii poznajemy opowieść z perspektywy Matyldy, która pisze list do psiapsiółki. W kolejnym Remi został wyznaczony do spisania dziennika z podróży. A w ostatnim poznajemy relację Pepe, który nie omieszka raczyć nas swoimi mądrymi wywodami. Każde z opowiadań jest dość obszerne i mogłoby stanowić z powodzeniem odrębność fabularną. Uzupełnieniem przedstawionych historii są liczne, barwne i dowcipne dialogi. Ponadto jako, że jest literatura dla dzieci, nie zabrakło tu czarno białych ilustracji, które tylko potęgują działanie wyobraźni, co u najmłodszych jest bardzo istotnym elementem.

Książka autorstwa J.P Arrou- Vingoda'a w mojej ocenie jest rewelacyjnym zbiorem przygód detektywistycznych. Soczysty język i barwne opisy przygód sprawiają, że lektura się wręcz łyka. Nie zabraknie jednak czasu nad dedukcją przedstawionych spraw i wyciągnięciu własnych wniosków. Istnieje tylko jeden sposób, aby to sprawdzić słuszność naszych teorii, przeczytać powyższą książkę. Lektura skierowana jest do dzieci, jednak myślę, że dorośli również w niej się odnajdą i spędzą miłe popołudnie, czy też wieczór wraz z bohaterami.

"Pepe i spółka" to moja pierwsza od dawien dawna lektura przygodowa-detektywistyczna i to dla dzieci. Wprawdzie nie poznałam przygód wspomnianych wcześniej "Jaśków", ale jestem pewna, że nadrobię te braki w niedalekiej przyszłości. Bowiem przygody trójki bohaterów bardzo przypadły mi do gustu i zapewniły przyjemną i lekką rozrywkę. Wszystkie książki dla dzieci mogłoby być napisane w podobnym stylu i tonie. A już na październik zapowiedziana jest kontynuacja "Pepe i spółki". Polecam.

Jean - Philippe Arrou - Vinnod to urodzony w 1958 roku w Bondeaux autor książek dla dzieci. Część dzieciństwa spędził w Cherbourgu wraz z pięcioma braćmi słynnymi "Jaśkami - Jakimś - Tam" z książki "Jaśki". Rodzina przeprowadzała się kilkakrotnie, aż osiadła w okolicach Paryża. Studiował literaturę, a jego pasją są podróże.

Jean- Phillippe Arrou - Vignod
Źródło

Za egzemplarz do recenzji, a zarazem miłą przygodę dziękuję Portalowi Sztukater i Wydawnictwu Znak Emotikon :)

Podgląd    

7 komentarzy:

 1. Mam wrażenie, że oferta książek przeznaczonych dla dzieci z roku na rok się powiększa. Bardzo się z tego faktu szczerze cieszę. A ten tytuł, z ciekawymi zagadkami w tle, na pewno jest niezwykłym urozmaiceniem klasycznych książek:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mój syn lubi takie książki, zapisuję tytuł i będę poszukiwać:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że Wydawnictwo ZNAK emotikon ma tak szeroką ofertę skierowaną do dzieci. Nawet my-dorośli możemy się przy niej świetnie bawić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobrze, że powiększa się liczba książek przeznaczonych z roku na rok, z resztą na pewno nie jedna już bardziej dojrzała osoba by się dobrze przy takiej książce bawiła ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdybym miała dziecko to pewnie bym tę książkę jemu czytała, a że na razie nie mam, to po nią nie sięgnę :)

  pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi naprawdę super, bardzo doceniam książki dla młodszych czytelników :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Strasznie spodobała mi się pierwsza część przygód Pepe, więc nie mogłam się powstrzymać i od razu nabyłam też drugą część! Druga pozycja spodobała mi się równie bardzo, jak i pierwsza. Wydaje mi się, że Pepe, Remi i Matylda tworzą bardzo zgraną grupę, z którą czytelnik na pewno nie będzie się nudził przez całą książkę :). Sama nie przepadam za ksiażkami dla dzieci i młodzieży, ale pozycje Arrou-Vignod spełniają wszystkie wymagania naprawdę dobrej książki, z nutką humoru i pełną zwrotów akcji.

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Dziękuje za odwiedziny i pozostawienie komentarza. Wszystkie są dla mnie cenne i czytane, chociaż nie zawsze udaje mi się na nie odpowiedzieć.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania treści wulgarnych i obraźliwych skierowanych do mnie bądź moich czytelników.