czwartek, 7 sierpnia 2014

NIE TYLKO O ŁAJDAKACH - Magdalena Kulus

Autor: Magdalena Kulus
Tytuł: Nie tylko o łajdakach
Liczba stron: 304
Gatunek: Powieść obyczajowa
Wydawnictwo: Sol, Warszawa 2014
ISBN: 9788362405312
Ocena: 7.5/10 (bardzo dobra plus)

"Uświadomiłam sobie, jak bardzo się zmieniłam przez te parę miesięcy. Ile się nauczyłam, jak znaczące odebrałam lekcje. Najwięcej - poza Julianem - wniósł w moje życie Tomek. Dzięki niemu zrozumiałam, że ważne jest to, co tu i teraz, bo jutra może po prostu nie być. doświadczyłam namacalności bliskości śmierci i jej nieuchronności, pojęłam też, że w obliczu odchodzenia wiele drobnostek nie ma znaczenia. Ja z tych drobnostek dotychczas potrafiłam sobie i innym robić piekło".

Jedni wolą życie w mieście, inni na wsi. Różnic pomiędzy tymi miejscami można doszukiwać się wiele. Aczkolwiek kiedy zagubiony człowiek szuka ucieczki, miejsca do przemyśleń, czy zwyczajnego odpoczynku od zgiełku i gwaru, to idealnym azylem okazuje się wieś. Podczas takiego pobytu, na jednej ze wsi, bohaterka wykreowana przez Magdalenę Kulus dojrzała, wydoroślała, a także zrozumiała co jest ważne, a co nie.

Główna bohaterka Anastazja zwana Nastką postanawia dojrzeć i usamodzielnić się, ale przede wszystkim odpocząć od zgiełku, rodziców i w spokoju napisać pracę magisterską. Dlatego przeprowadza się do domu letniskowego w Maszkarce. Tam odwiedza ją Olek, który relację z Nastką traktuje bardzo luźno, a dziewczyna jest w nim zakochana i coraz bardziej się angażuje. Wiadomo, że nie wróży to nic dobrego i będą z tego kłopoty. Oprócz problemów natury sercowej, Nastka boryka się z innymi kłopotami wynikającymi z życia na odludziu, gdzie wszystko trzeba zrobić samej, opiekować się niesfornymi psami. Ponadto bardzo szybko staje się obiektem plotek na skutek zaistniałych dwuznacznych sytuacji.

Powieść "Nie tylko o łajdakach" urzeka swoim sielskim, przyjaznym, a nawet rodzinnym klimatem. Bowiem bardzo szybko się okazuje, że bohaterka dzięki podjętej decyzji o zamieszkaniu na wsi zyskała coś bardzo cennego. Cenne i prawdziwe przyjaźnie, których człowiek nie w stanie niczym zastąpić. W trudnych chwilach okazywało się, że ma wsparcie wśród bliskich osób, od siebie także chciała dawać jak najwięcej. Historia ta pokazuje również relacje rodzinne począwszy od rodziców, przez babcię, aż po ciotki i kuzynostwo. 

Powyższa książka została napisana w humorystycznym tonie, także banana na waszej twarzy nie zabraknie. Warsztat autorki jest prosty. Uzupełnieniem całości są barwne dialogi dlatego też lekturę czyta się bardzo szybko, ale i przyjemnie. Nie sposób nie wspomnieć o całej gamie bohaterów od tytułowych łajdaków, przez prawdziwych przyjaciół, aż po liczną rodzinę. Wszystkie postacie zostały bardzo dobrze nakreślone ukazując zarówno swoje wady, jak i zalety. Powieść "Nie tylko o łajdakach" zalicza się do gatunku literatury obyczajowej. Chociaż w literaturze było już o dorastaniu, dojrzewaniu, życiowych wyborach i miłości, to moim zdaniem ta powieść wyróżnia się na tle innych. Przede wszystkim dominuje tu lekki styl, obraz sielskości z wadami i zaletami, ale także pokazuje, iż dobrzy ludzie istnieją gdzieś tam w Maszkarce, gdzie może nie wszyscy, ale większość gotowa jest sobie pomóc w trudnych chwilach, a co najważniejsze pomóc bezinteresownie. Chociaż życie w małej społeczności nie jest łatwe, gdyż przed nikim nie da się nic ukryć, a wieści rozchodzą się błyskawicznie, czasami przeradzając się w fałszywe plotki.

"Nie tylko o łajdakach" to lektura godna polecenia. A powodów może być kilka, chociażby główna bohaterka, którą bardzo polubiłam, na moich oczach widziałam jej przemianę, to jak porażki zamieniła w sukces, czy chociażby wydoroślała. Albo sam klimat panujący na kartach powieści, gdzie czytelnik naprawdę przenosi się na Maszkarkę i jest świadkiem toczących się wydarzeń. Czy chociażby wydźwięk przyrodniczy, łona natura i niesfornych psów. Powieść ta także przypomina o drogach jakie wybrało się samemu, uświadamia nam zarówno słuszne wybory, jak i te których żałujemy po dzień dzisiejszy, ale w chwili obecnej można zadać sobie tylko pytanie co by było gdyby..? I ponownie uświadomić sobie zarówno sukcesy, jak i porażki. Lektura ta także porusza jeszcze istotny temat, mianowicie choroby rdzenia kręgowego, która występuje u jednego z bohaterów Tomka. Nie jest to przypadek, że autorka zagłębiła się w ten temat, gdyż sama na nią choruje, ale na lżejszą odmianę.

"Nie tylko o łajdakach" to powieść, która wnika w istotne tematy, a lekkość z jaką została napisana zachęca do przeczytania. Może nie jest to arcydzieło, ale bardzo dobra powieść, która zostawia po sobie ślad, a czas spędzony z lekturą nie będzie straconym. Polecam.

"Nawet kac stał się jakoś mniej odczuwalny, gdy uświadomiłam sobie, że znalazłam swoje miejsce na ziemi, pełne zieleni i błękitu, z dobrymi ludźmi na wyciągnięcie ręki, z psami radośnie podlewającymi krzaczki i z dwiema gipsowymi, pełnymi urokami gęsiami, które stały w trawie pod czereśnią i były akurat w zasięgu mojego wzroku. Dlaczego wcześniej zabrakło mi odwagi, by zmienić swoje życie"?

Magdalena Kulus to z wykształcenia filolożka, z zamiłowania gawędziarka. Blogerka, recenzentka literatury dla najmłodszych. Pisze więcej niż czyta, choć zdaje sobie sprawę, że powinno być na odwrót. Na co dzień urzędniczka. Debiutowała w 2011 roku powieścią "Blondyn i Blondyna".

Magdalena Kulus
Źródło
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu SOL

Strona główna

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Polacy nie gęsi II

19 komentarzy:

 1. Z jakiegoś do końca niezrozumiałego przeze mnie powodu, polska literatura bardzo rzadko do mnie trafia. Generalnie tematyka książki jak najbardziej mi odpowiada, sama nie raz miałam ochotę uciec na wieś, mimo, że nie mieszkam znowu w jakimś gigantycznym i głośnym mieście. Sama nie wiem, może się skuszę jeśli nie będzie akurat nic innego do czytania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam odwrotnie. Ostatnio praktycznie czytam tylko polskich autorów...

   Usuń
 2. napsialam komenatrz i sie nie opublikowal chyba :( to jeszcze raz sprobuje :) ksiazki nie czytam ale Twoje recnzja zacheca bardzo :)
  moj-ksiazek-swiat.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak kusisz, że trudno się oprzeć

  OdpowiedzUsuń
 4. A sięgnij po piosenki zespołu "U studni" zakochasz się. Zgadzam sie z Tobą, z Twoją opinią - nie będę biła piany :P

  OdpowiedzUsuń
 5. ja również zgadzam się z powyższą opinią - rewelacyjna książka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tytuł zapada w ucho, wydaje mi się, że już o niej gdzieś czytałam, ale sama nie miałam okazji, by zapoznać się z powieścią.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam wrażenie, że okładka książki idealnie współgra z jej zawartością. Jej urocza i ciepła. Zdecydowanie chcę poznać tę historię:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna okładka, przyjemna dla oka :) A zawartość również wydaje się być ciekawa, lekka i z humorem :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zachęciłaś mnie, poszukam tej książki. Lubię takie klimaty ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ostatnio głośno o tej książce na blogach. Sielski klimat to jak najbardziej klimat trafiający w mój gust. Muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka czeka na swoją kolejkę na mojej półce ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zgadzam się z Tobą, książka jest naprawdę niezła. Idealna na obecną porę. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wieś potrafi odprężyć, ale też zdenerwować :D
  Z chęcią przeczytam tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zamienianie porażek w sukces to godna podziwu zaleta, poszukam książki :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Pierwszy raz słyszę o tej książce, ale to, co słyszę, podoba mi się :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jest to kolejna recenzja tej książki i wciąż mam na nią ochotę, tylko kiedy ten nieszczęsny czas znajdę?

  OdpowiedzUsuń
 17. Tytuł książki często rzucał mi się w oczy, ale po raz pierwszy czytam recenzję, można przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Czytałam i zgadzam się, że warto tę książkę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Dziękuje za odwiedziny i pozostawienie komentarza. Wszystkie są dla mnie cenne i czytane, chociaż nie zawsze udaje mi się na nie odpowiedzieć.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania treści wulgarnych i obraźliwych skierowanych do mnie bądź moich czytelników.