niedziela, 10 sierpnia 2014

MAGIA NATURY - Scott Cunningham

Autor: Scott Cunningham
Tytuł: Magia natury. Jak wykorzystać energię żywiołów
Tytuł oryginału: Eart, air, fire & water: More techniques of natural magic
Gatunek: Poradniki
Liczba stron: 224
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii, Białystok 2014
ISBN: 9788373776463
Ocena: 7/10 (bardzo dobra)

"Jeśli masz praktykować magię, okaż szacunek ziemi. Okaż go też życiu, miłości. Miej świadomość, że magia to podstawowe prawo każdego człowieka. Używaj go mądrze".

Ziemia, powietrze, ogień i woda to cztery żywioły, które znane są nam od lat. Także od lat ludzie przypisują im magiczną moc. Autor prezentowanej książki postanowił podzielić się zarówno doświadczeniem, jak i wiedzą na temat wykorzystania wymienionych żywiołów, jak i magicznych rytuałów, które mogą ułatwić życie.

"Magia natury. Jak wykorzystać energię żywiołów" to kontynuacja poprzedniej publikacji "Moc ziemi", gdzie autor przedstawił rytuały oparte na magii ludowej. Wśród czytelników książka cieszyła się dużym uznaniem, ale dla niektórych było to za mało, czy też chcieli wejść na wyższy poziom magii. Napływające listy od czytelników sprawiły, że autor postanowił napisać ciąg dalszy, czyli "Magię natury". Ale, żeby wiedzieć i zrozumieć sens tej publikacji trzeba wiedzieć co oznacza słowa magia, pozwoliłam sobie przytoczyć wyjaśnienie ze słownika, który znajduje się na końcu książki.

"Magia - system poruszania się naturalnych energii (energia osobista) w celu spowodowania potrzebnej zmiany. Magia to praktyczne "pobudzenie" i budowanie tej energii, nadawanie jej intencji (poprzez wizualizację) i uwalnianie w celu urzeczywistnienia potrzeby osoby praktykującej. Magia to naturalny (a nie nadprzyrodzony) proces, choć rozumiany przez niewielu".

"Magia natury" to poradnik, na który składają się trzy główne części: "Podstawy magii", "Magia żywiołów", "Magia naturalna", które z kolei podzielone są na rozdziały. W części pierwszej dotyczącej podstaw magii, czytelnik wprowadzony zostaje w podstawowe zagadnienia dotyczące magii. Dowiaduje się także o technikach magicznych na które składa się m.in. energia, moc osobista, moc ziemi, wizualizacja, zapełnienie mocą. Wszystkie te terminy sprowadzają się w końcu do momentu kluczowego, czyli jak przygotować rytuał. W tejże części autor porusza temat dotyczący narzędzi magii do których zalicza się m.in. świece, świeczniki, miski, kamienie, czy chociażby papier. Natomiast ostatnie rozdziały dotyczą żywiołów, czyli można dowiedzieć się na co wpływa ziemia, powietrze, ogień i woda.

Druga część została poświęcona Magii żywiołów, czyli autor opisuje moce poszczególnych żywiołów. Ta część okazuje się dosyć praktyczna, ponieważ faktycznie czerpiąc z natury za pośrednictwem energii, można uzyskać same korzyści. Chociażby Ziemia wpływa na pieniądze, płodność, powodzenie, bądź zatrudnienie. Z kolei Powietrze odpowiada za podróże, naukę, wiedzę, czy odzyskanie utraconych rzeczy. Natomiast Ogień wpływa na seks, ochronę, odwagę i siłę. I ostatni z żywiołów, czyli Woda odpowiedzialna jest za oczyszczenie, sny, miłość i przyjaźń. W dalszych rozdziałach opisane są szczegółowo przykładowe rytuały. Od razu rzucił mi się rytuał dla moli książkowych. Mianowicie chodzi o pożyczanie książek, a że często bywa tak, że nie wracają, to właśnie tenże rytuał ma zapewnić nam powrót naszej zguby.

Ostatnia, czyli trzecia część zatytułowana Magia naturalna dotyczy przedmiotów, które można wykorzystać w naturalny sposób w magii. Każdy rozdział został podporządkowany jednej rzeczy, czyli można przeczytać o kamieniach, magnesach, świecach, gwiazdach, śniegu, lodzie, lustrach, studniach życzeń,  morzach. A w końcowym rozdziale autor objaśnia jak tworzyć własne rytuały.

Poradnik "Magia natury" to lektura skierowana do osób, które wierzą w magiczną moc żywiołów. Treść została napisana w przystępny i zrozumiały sposób zarówno dla początkujących, jak i weteranów magicznych doznań. Na końcu książki zawarty został Glosariusz, czyli słowniczek pojęć, które związane są z magią i rytuałami. Oprócz Glosariusza można znaleźć także dodatek w postaci symboli magicznych, które odgrywają znaczącą część w poszczególnych rytuałach. Działanie żywiołów uzależnione jest również od pór roku, a wykonanie niektórych rytuałów wymaga określonych pór dnia. Należy pamiętać, aby nie wykorzystywać magii do złych celów, gdyż w magii jest tak, że co dasz to do Ciebie wróci. Autor poruszył kwestię energii naszej planety, która jest niszczona przez ludzie, dlatego też zachęca do sadzenia drzewa, dbania o zieleń, czy segregowania i recyklingu śmieci.

Książka "Magia natury" okazała się dla mnie ciekawym doświadczeniem, ale także niezwykłą inspiracją, by korzystać z darów natury. Na nieco ponad dwustu stronach dowiedziałam się o rzeczach, o których nie miałam pojęcia. Lektura ta także zachęciła mnie do dalszego poznawania magicznych tajników, a także wykorzystania naturalnych żywiołów. W końcu dlaczego nie korzystać z czegoś co nas otacza i czego jest pod dostatkiem, a co może pomóc, czy też ułatwić życie? Było to moje pierwsze zetknięcie zarówno z autorem, jak i taką tematyką, która okazała się być dla mnie wciągająca.

Jeżeli chcesz poprawić którąś ze sfer Twojego życia to z pewnością może ci pomóc jedna najstarszych praktyk metafizycznych. Magia natury może zapewnić zdrowie, ochronę, czy bezpieczną podróż. Ziemia pomoże w znalezieniu nowego zatrudnienia oraz poprawi sytuację finansową. Z kolei Powietrze zwiększy inteligencję, a Woda rozwiąże problemy sercowe. Jeśli chcesz poprawić, czy zmienić na lepsze w swoim życiu, to z pewnością ta publikacja będzie strzałem w dziesiątkę.

Scott Cunningham to urodzony w 1956 roku w stanie Michigan autor książek z zakresu parapsychologii, wróżenia, czy ziołolecznictwa. Wiele z nich uzyskało status międzynarodowych bestsellerów. Od dzieciństwa fascynował się naturą, jej mocami i tajemnymi naukami. Magię praktykował od 20 lat. Zmarł w 1993 roku.
Scott Cunningham
Źródło
Za egzemplarz do recenzji dziękuję Portalowi Sztukater i Wydawnictwu Studio Astropsychologii.

Podgląd            


Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Z literą w tle

10 komentarzy:

 1. Ja nie lubię takich książek, raczej moja mam sięga po takie tematy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa recenzja, ale klimaty zupełnie nie moje

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem ciekawa czy osiągnęłaś wyższy poziom magii? ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie do końca moje klimaty....

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak jak większość, nie moje klimaty. Ogólnie poradników nie lubię :)

  pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytałabym z czystej ciekawości. Mimo wszystko lubię czasem pójść w takie klimaty.
  zapraszam do konkursu: http://czerwonetrampkiksiazki.blogspot.com/2014/07/konkurs-rocznicowy.html

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja akurat nie mam nic przeciwko poradnikom, więc i ten mogłabym chętnie przeczytać, tym bardziej, że nie jest to typowa publikacja, jakich wiele wokół:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam już kilka poradnikó o tej tematyce, więc chyba kolejny nic nowego nie wniesie w tym temacie.

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Dziękuje za odwiedziny i pozostawienie komentarza. Wszystkie są dla mnie cenne i czytane, chociaż nie zawsze udaje mi się na nie odpowiedzieć.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania treści wulgarnych i obraźliwych skierowanych do mnie bądź moich czytelników.