niedziela, 9 marca 2014

TAJEMNICE PACHNIDŁA - Agata Wasilenko

Autor: Agata Wasilenko
Tytuł: Tajemnice pachnidła
Gatunek: Poradnik
Liczba stron: 126
Wydawnictwo: Grodkowskie 2008
ISBN: 9788392417712
Ocena: 6/10 (dobra)

"Perfumy z pewnością mogą sprawić, że człowiek będzie wydawał się bardziej atrakcyjny niż jest w rzeczywistości. I wcale nie trzeba mieć wyjątkowego nosa jak Grenouille żeby się nimi sprawnie posługiwać."


Człowiek od dnia narodzin jest obdarzony różnymi zmysłami m.in. wzroku, słuchu, smaku, dotyku. Wraz z upływającymi latami bywa, że jakiś zmysł wyróżnia się na tle pozostałych. W dniu dzisiejszych chciałabym zwrócić uwagę na zmysł węchu, który okazuje się równie ważny jak pozostałe. Przede wszystkim posłuży on nam do rozróżniania zapachów, ale nie przypraw, ale zapachu perfum.

Inspiracją do powstania powyższej publikacji była książka Patricka Suskinda "Pachnidło", na podstawie, której powstał również film. Główną postacią do, której odnosi się autorka, jest osoba Grenouill'a, dzięki niemu każdy czytelnik ma zapewnioną podróż po świecie zapachów. Cała publikacja dotyczy szeroko rozumianej tematyki zapachu, ale także znajdziemy tu informacje, jak zapach może wpływać na życie codzienne człowieka. Okazuje się, że perfumy, których używamy na co dzień mogą bardzo wiele powiedzieć o naszej osobowości, a także jak postrzegają inni ludzie. Publikacja w pewnym stopniu obnaża tajemnice perfumiarstwa, a także pokazuje trendy w świecie zapachów. Kto zaś szuka zapachowego afrodyzjaka, to z pewnością może go tutaj znaleźć. Czytelnik również poznaje historie znanych marek chociażby Chanel No5, Calvin Klein, Christian Dior, czy też Lancome. Publikacja jest rodzajem poradnika, jednak śmiało powiedzieć, że jest to przewodnik w świecie zapachów.

Autorka posługuje się językiem prostym, a przy tym bardzo jasnym dla czytelnika. Nie znajdziecie tutaj nie zrozumiałych fraz. Jednak jakby znalazł się jakiś wyraz obcy, można zajrzeć na koniec książeczki, gdzie znajduje się słownik, który wyjaśnia wszystkie niejasności. Ponadto publikacja składa się z bardzo krótkich rozdziałów, co na pewno jest ułatwieniem dla czytelnika, który faktycznie zainteresowany jest tematem i zyskuję szansę zastanowienia się nad osobowością, jaką reprezentuje zapachem. Autorka także porusza temat niezwykłych zapachów chociażby spalonej gumy. Za taki zapach ludzie potrafią zapłacić niebotyczne kwoty. Całość publikacja urozmaica fakt, iż autorka odnosi się tytułu "Pachnidła", który teraz o wiele bardziej stanie się dla Was zrozumiały. Dodatkowo poradnik zawiera zdjęcia flakoników poszczególnych perfum.

"Tajemnice pachnidła" to świetna propozycja dla koneserów zapachów i perfum. Po przeczytaniu powyższej publikacji z pewnością zastanowię się dwa razy przy zakupie perfum, a tenże przewodnik z pewnością ułatwi mi zadanie.

Agata Wasilenko - autorka książek: "Leksykon perfum"; "Świat perfum", "Dieta horoskopowa", "Wróżby na każdy dzień". Zajmuje się pisaniem o pachnidłach na łamach prasy. Artykuły jej autorstwa można przeczytać dzienniku Rzeczpospolita oraz dodatku Piąta Aleja.

Agata Wasilenko
Za możliwość przeczytania dziękuję autorce.

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: Polacy nie gęsi II klik

13 komentarzy:

 1. Książkę mam, ale przejrzałam ją jedynie pobieżnie, lecz muszę przyznać, iż niektóre rozdziały były całkiem interesujące.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i podzielam Twoje zdanie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i także mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba sobie ją odpuszczę.... ;P

  OdpowiedzUsuń
 5. Z książki Pani Agaty Wasilenko dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czeka na mnie na półeczce, zobaczymy co mi przyniesie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Moim zdaniem to przede wszystkim ciekawie napisana ksiażka.
  http://krwawiecichozyjac14.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Może zawierać jakieś ciekawy fakty, ale nie jestem nią zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że od zapachu wszystko się zaczyna. Wybór perfum to "stwarzanie siebie" - romantycznej, aktywnej, tajemniczej, zmysłowej. Kobieta intryguje, właśnie zapachem. Uwielbiam perfumy, z przyjemnością przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Przeczytam na pewno! Uwielbiam takie książki :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawie się zapowiada :) Może kiedyś po nią sięgnę :D
  Obserwuję :)
  http://myawesomebooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. To może być ciekawa lektura dla miłośników perfum :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Dziękuje za odwiedziny i pozostawienie komentarza. Wszystkie są dla mnie cenne i czytane, chociaż nie zawsze udaje mi się na nie odpowiedzieć.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania treści wulgarnych i obraźliwych skierowanych do mnie bądź moich czytelników.