wtorek, 19 lutego 2013

10 MINUT OD CENTRUM

Autor: Izabela Sowa
Tytuł: 10 minut od centrum
Liczba stron: 316
Wydawnictwo: Autorskie Katarzyna Grochola 2006
ISBN: 8392224043
Ocena: 5/10
 "10 minut od centrum" to opowiadania,, które raz są ze sobą powiązane, a raz zupełnie z innej bajki. Autorką tych opowiadań jest Izabela Sowa.

Izabela Sowa urodzona w 1969 roku w Stalowej Woli. Sławę przyniosła jej seria owocowa t.j. "Smak świeżych malin", "Herbatniki z jagodami", "Zielone jabłuszko".

Książka składa się z dokładnie siedmiu opowiadań, które są nazwane dniami tygodnia. Autorka doskonale dokonuje analizy ludzi z różnych warstw społecznych zarówno tych oddalonych 10 minut od centrum, jak i mieszkających w samych centrum w apartamentach. Autorka wykorzystuje w opowiadaniach dozę ironii, ale dokłada również poczucie humoru.

Akcja opowiadań rozgrywa się w Krakowie w różnych dzielnicach miasta.
Poznajemy Wieśniaka (Stefana), który nawet mówiąc robi katastroficzne błędy, nie wspomnę już o pisaniu. Jednak jest co go wyróżnia, mianowicie życiowa mądrość. Poznajemy także Kaśkę zbierającą na rower, czy Bietkę, Bogdana i Joannę.

"10 minut od centrum" mimo ważnych obserwacji przez autorkę nie specjalnie przypadły mi do gustu. Owszem autorka porusza ważne aspekty różnic klas społecznych, wykorzystuje ironię, może nawet autoironię, humor, ale mimo, że przeczytałam książkę tydzień temu to już nie pamiętam o czym była. I powiem szczerze miałam poważne problemy z napisaniem recenzji, która jednak wyszła mi jako opinia. Niestety, ale autorka do mnie nie przemówiła, opowiadania okazały się dla mnie zbyt płytkie. Plusy, które dostrzegałam wystarczają dać ocenę 5, czyli przeciętną.
Książka została przeczytana w ramach wyzwania: Polacy nie gęsi, czytajmy polską literaturę.

4 komentarze:

 1. Sowa ma świetną serię owocową, w której sie zaczytywałam. Natomiast 10 minut od centrum po kilkunastu stronach porzuciłam, nie dałam rady.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli kiedy będę chciała poznać tę autorkę, to sięgnę po ten właśnie tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i bardzo miło wspominam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam ani o autorce, ani o tym zbiorze opowiadań. I, mimo twojej niezbyt zachęcającej recenzji, mam ochotę się z nią zapoznać. Mimo wszystko :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Dziękuje za odwiedziny i pozostawienie komentarza. Wszystkie są dla mnie cenne i czytane, chociaż nie zawsze udaje mi się na nie odpowiedzieć.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania treści wulgarnych i obraźliwych skierowanych do mnie bądź moich czytelników.