piątek, 1 marca 2013

SPRAWA COLLINIEGO

Autor: Ferdinand von Schirach
Tytuł: Sprawa Colliniego
Tytuł oryginału: Der Fall Collini
Liczba stron: 168
Wydawnictwo: W.A.B.
ISBN:  978-83-7747-817-2
Ocena: 8/10

W dzisiejszych czasach słyszy się dużo o dokonanych zbrodniach, morderstwach, czy zwykłych przestępstwach. Za takimi czynami może stać człowiek niepoczytalny, jak i świadomy tego co zrobił. W przypadku "Sprawy Colliniego" mamy nietypowy przykład. Bowiem wzorowy obywatel dokonuje zbrodni  na szanowanym, starszym przedsiębiorcy. Gdy wydaje się, że nie miał żadnego motywu, prawda wychodzi na jaw, a właściwie przeszłość i złe wspomnienia z dzieciństwa.

Ferdinand von Schirach  ur. w 1964 roku w Monachium. Niemiecki prawnik i pisarz. Studiował w Bonn, odbył praktykę prawniczą w Kolonii. Specjalizuje się w prawie karnym. Mieszka i pracuje w Berlinie, zasłynął jako obrońca w głośnym procesie Güntera Schabowskiego. Autor zbiorów opowiadań "Przestępstwo",  "Schuld".

Na pierwszych stronach poznajemy Fabrizio Colliniego, który podaje się za dziennikarza i umawia się na spotkanie ze znanym przedsiębiorcą, 85-letnim Hansem Meyerem. Podczas spotkania Collini wcale nie ma zamiaru przeprowadzać wywyiadu. Ma znacznie poważniejsze plany, a mianowicie oddaje w kierunku Meyera cztery strzały. Następnie go kopie, dopóki nie odrywa się mu obcas z buta. Kolejnym krokiem Colliniego jest zejście do lobby hotelowego i wezwanie policji. Fabrizio dobrowolnie chce poddać się karze.Colliniemu zostaje przydzielony początkujący, młody prawnik - Caspar Leinen, który ma być jego obrońcą. Collini jednak nie chce zeznawać, ani nie chce być broniony.
Na kolejnych stronach poznajemy profesora Richarda Mattingera, który będzie oskarżycielem posiłkowym w procesie. Przez pół roku zbierany jest materiał dowodowy, jednak dalej nikt nie zna motywu, jakim kierował się oskarżony. Proces wydaje się formalnością i ma trwać kilka dni. Jednak Leinen w końcu trafia na malutki trop i odkrywa zaskakującą prawdę. Warto wspomnieć,iż Meyer dla Lienena to był ktoś bliski, większość dzieciństwa spędził z tym, człowiekiem, gdyż Meyer był dziadkiem jego przyjaciela. Dlatego sprawa jest dla niego trudna, tym bardziej, że odkrywa, że Meyer nie był idealny i ciąży na nim okrutna przeszłość, który dotyczy II wojny światowej. A jaki związek ma z tym wzorowy dotychczas obywatel Collini? I jak zakończy się proces? Te pytania zostawiam otwarte.

"Sprawa Colliniego" to opowieść na wysokim poziomie. Autor skutecznie usypia czujność czytelnika i gdy, ten jest znużony, akcja nagle wybucha niczym bomba. Na jaw wychodzą fakty z II wojny światowej i okazuje się być to przyczyną morderstwa. Muszę przyznać, że to nietypowe połączenie, ale niezwykle skuteczne i ciekawe. Między młodym prawnikiem Leinenem, a doświadczonym Mattingerem tworzy się pewnego rodzaju rywalizacja. A cały proces tworzy magiczny klimat niczym sztuka. 
Czy zabijając masowo, czy pojedynczo niewinnych ludzi, czy to zbrodnie współczesne, czy historyczne, czy  można w ogóle znaleźć na taki czyn usprawiedliwienie?
"Sprawa Colliniego" to opowieść prawnicza z wątkiem historycznym, która niewątpliwie zapada w pamięć.
To moje pierwsze spotkanie z tym autorem i na pewno nie ostatnie. Polecam, książka warta uwagi.

Za udostępnienie "Sprawy Colliniego" dziękuje Wydawnictwu W.A.B.


7 komentarzy:

 1. Zapowiada się ciekawie. Choć z literaturą prawniczą jestem raczej na bakier, to mam coraz częściej ochotę na nią. Chciałam zacząć od Grishama, ale jeśli wpadnie mi w ręce von Schirach, to wezmę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami warto sięgnąć po coś innego :) A naprawdę jest zabójstwo, to co chyba lubisz:) i oczywiście trochę prawa połączonego z historią, ciekawa kombinacja :)

   Usuń
 2. Rzadko wpadają mi w ręce takie "prawnicze" książki, częściej oglądam jakieś dramaty sądowe. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Trochę niepewnie podchodzą do takich prawniczych powieści, bo kiedyś bardzo zawiodłam się na książce Grishama i teraz boję się ryzykować kolejnego rozczarowania. Tutaj mnie jednak zaintrygował ten wątek wojny, może być ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ależ ci zazdroszczę tej książki! sama planuję ją wkrótce zakupić, bo już wiele dobrego o niej czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Oooto coś dla mnie. Uwielbiam gdy w książkach przeszłość wychodzi na jaw i jest motywem np. zbrodni. A Tobie polecam książki Camilli Lackberg, jeśli nie czytałaś.

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Dziękuje za odwiedziny i pozostawienie komentarza. Wszystkie są dla mnie cenne i czytane, chociaż nie zawsze udaje mi się na nie odpowiedzieć.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania treści wulgarnych i obraźliwych skierowanych do mnie bądź moich czytelników.