wtorek, 12 marca 2013

LOVE STORY

Autor: Erich Segal
Tytuł: Love story
Tytuł oryginału: Love story
Liczba stron: 89
Wydawnictwo: Iskry 1989
ISBN: 83-207-1234-3
Ocena: 6/10
Historii o miłości w literaturze mamy dużo. Inne są tandetne, a inne napisane z polotem na wysokim poziomie. "Love story" to historia o  miłości napisana dobrze, wywołuje przemyślenia i refleksje.
Erich Segal ur. w 1937 roku w Brooklynie. Pisarz, scenarzysta, a także naukowiec. Sławą po dzień dzisiejszy cieszą się jego powieści "Doktorzy", czy "Absolwenci".
 W "Love story" poznajemy Olivera Barrett'a , studenta prawa, który pochodzi z wyższych sfer. Nie dość, że uchodzi za przystojnego i bogatego, to jeszcze jest wysportowany i gra w hokeja na lodzie. Poznajemy także Jennifer Cavilleri,która jest jego przeciwieństwem. Dziewczyna studiuje w Radcliffe i jej pasją jest muzyka, na dodatek muzyka klasyczna. W przeciwieństwie do Olivera pochodzi z  biednej i prostej rodziny, za to jest bardzo silnie związana emocjonalnie ze swoim ojcem, czego Olivier nie rozumie, gdyż ze swoimi rodzicami toczy wieczne konflikty.
Nasi bohaterowie poznają się w bibliotece. Dziewczyna z góry zakłada, że Oliver jest bogatym snobem i na każdym kroku próbuje mu dopiec, jednak on się nie poddaje. Tych dwoje łączy coś wielkie uczucie, niestety ojciec Olivera nie potrafi tego zrozumieć. Dla niego liczą sie tylko pieniądze i dobre pochodzenie. Oliver nie jest jednak, taki ojciec i widzi w Jennifer coś więcej.  Pewnie większość z Was wie, jak zakończy się historia, jednak pozostawię to tajemnicą dla osób, które nie miały jeszcze okazji przeczytać tejże opowieści.

Autor w książce posługuje się prostym językiem i wyczuwa się słownictwo starodawne, ale to absolutnie nie jest wadą. W "Love story" wyczuwa się także prawdziwość i autentyczność i chyba to najbardziej porywa czytelnika. Na pewno opowieść Segala daje do myślenia i zmusza do refleksji, a to zaletę cenię sobie najbardziej w książkach. 
"Love story" śmiało można zaliczyć do klasyków literatury, mimo upływu lat od wydania wielu czytelników wraca do tej powieści. Uważam, że każdy miłośnik literatury powinien znać tę pozycję.3 komentarze:

  1. Wspaniała książka, a ekranizacja również zasługuje na uwagę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie znam tej historii, ale tak, wiem, że trzeba znać :) I poznam, a co!

    OdpowiedzUsuń
  3. Przypomniałaś mi lekturkę, film uwielbiam, zawsze robi na mnie wrażenie...pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Dziękuje za odwiedziny i pozostawienie komentarza. Wszystkie są dla mnie cenne i czytane, chociaż nie zawsze udaje mi się na nie odpowiedzieć.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania treści wulgarnych i obraźliwych skierowanych do mnie bądź moich czytelników.