piątek, 18 sierpnia 2017

W MOGILE CIEMNEJ - Peter Robinson

Autor: Peter Robinson
Tytuł: W mogile ciemnej
Tytuł oryginału: Cold Is The Grave
Cykl: Inspektor Banks. Tom 11
Liczba stron: 456
Wydawnictwo: Sonia Draga, Katwoice 2013
ISBN: 9788375085594
Ocena: 6.5/10 (dobra plus)

Jednym z moich ulubionych gatunków literackich są kryminały, które ostatnimi czasy mocno zaniechałam na rzecz innych, ciekawych lektur. Ten stan trwał do czasu, gdy zobaczyłam w bibliotece tytuł "W mogile ciemnej", który przykuł moją uwagę mroczną okładką, a sam autor był polecany przez Stephena Kinga.

Peter Robinson to kultowy, brytyjski pisarz, który ma swoim koncie ponad 20 powieści, których bohaterem jest inspektor Allan Banks. Na podstawie tej serii został nakręcony serial, który przyciągnął przed ekrany rzesze widzów. Autor został doceniony i zebrał pokaźną ilość literackich nagród. Swój czas dzieli między Wielką Brytanię, a Stany Zjednoczone.


Początek lektury zaczyna się dość niepokojącą, ponieważ inspektor Banks zostaje wezwany do komisarza okręgu, który de facto za nim nie przepada. Na miejscu dowiaduje się o zaginięciu jego córki Emilly, której zdjęcia figurują na jednej ze stron internetowych o treści pornograficznej. Banks otrzymuje polecenie znalezienia dziewczyny. Dla Riddle'a ma to znaczenie nie tylko względu na pokrewieństwo, ale dlatego, że zaczyna robić karierę polityczną, a każdy skandal może mu mocno zaszkodzić. Allan dotrzymuje słowa i znajduje dziewczynę, ale ta wkrótce zostaje zamordowana. Od tego momentu akcja nabiera tempa, a na planie wydarzeń wyłaniają się nowe postacie. Która z nich jest mordercą?

Książkę można podzielić na dwie części. W pierwszej z nich fabuła toczy się niespiesznie, a autor zakreśla tło obyczajowe, jak i psychologiczne. To właśnie tu poznajemy postać Emilly, jej relacje z rodzicami, znajomymi oraz powody dlaczego uciekła z domu, wdając się w nieodpowiednie towarzystwo. Oprócz rodziny Riddle'ów, zgłębiamy postać inspektora Banksa, jego relacje z kobietami i dziećmi. Druga część to swoisty kryminał, gdzie toczy się śledztwo, przesłuchania, w których wyłania się dość szybko morderca, jednak powody takiego czynu, autor ujawnia na ostatnich stronach. W całości fabuły nie brakuje wątków pobocznych, chociażby piractwa, albo ciekawej historii Anny - partnerki Banksa.

Peter Robinson stworzył ciekawy kryminał, w którym prowadzi również grę z samym czytelnikiem, pozwalając dość szybko odgadnąć zabójcę. Ale to zupełnie mi nie przeszkadzało, bowiem cały czas czytałam w napięciu i zadawałam sobie pytanie dlaczego? Cóż autor stworzył pokrętną historię rodziny Riddle'ów, w której tajemnic nie brakuje, które najpierw doprowadzą do tragedii, a później ujrzą światło dzienne.

"W mogile ciemnej" to w mojej ocenie dobry kryminał, napisany prostym językiem, który czyta się sprawnie. Nie każda książka w tym gatunku, musi mieć pędzącą akcję, gdzie trup goni trupa, a postaci nikt nie jest w stanie zapamiętać. Dla mnie dzieło stworzone przez Robinsona ma swój klimat i chętnie powrócę do świata Banksa, poznając inne części cyklu. Minus za korektę, parę błędów się znalazło. 




19 komentarzy:

  1. Seria ciekawa, serial telewizyjny również :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Serialu nie widziałam, więc chętnie bym zobaczyła chociaż 1 odcinek :)

      Usuń
  2. Lubię powieści, które przenoszą w specyficzny, jedyny w swoim rodzaju klimat, dlatego też przyjrzę się bliżej owej książce :)
    Justyna z livingbooksx.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie znałam do tej pory autora. Uwielbiam kryminały, więc z chęcią sięgnę p tę książkę.

    Pozdrawiam, a w wolnej chwili zapraszam do siebie zakladkadoksiazek.pl

    OdpowiedzUsuń
  4. Lubię czytać kryminały, więc chętnie wezmę pod uwagę powyższy tytuł. Szkoda tylko, że korekta zawiodła.

    OdpowiedzUsuń
  5. Co prawda uwielbiam, kiedy trupy gęsto się ścielą, ale ten kryminał bardzo mnie ciekawi. Sam tytuł dość ciekawie brzmi, a zarys psychologiczny to cos, co mi pasuje.
    Pozdrawiam// ksiazkiwpiekle.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  6. Nawet dobra opinia o kryminale chyba nie jest w stanie mnie przekonać bym po coś sięgnęła, aczkolwiek... nigdy nie mówię nigdy. Kiedyś mówiłam a za kilka, kilkanaście lat odchodziłam od tej reguły, więc może kiedyś w dalekiej przyszłości i u mnie zobaczysz recenzję na temat tej książki :) Pozdrawiam po dłuuuugiej raczej :P przerwie :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ooo bardzo lubię kryminały zatem sięgnę po te pozycję. Moze też będą mieli u nas w bibliotece :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Lubię kryminały, w szczególności, gdy można je czytać niezależnie od siebie, a mam wrażenie, że właśnie tak jest w tym przypadku. Nie ma szans, że przeczytam 20 części, ale na kilka mogłabym się skusić.

    OdpowiedzUsuń
  9. Rzadko sięgam po kryminały, ale ten wydaje się ciekawy. Przy wartkiej akcji, nigdy się nie nudzę. Myślę, że po nią sięgnę :)

    http://zofiawkrainieksiazek.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  10. Nie czytam zbyt często tego gatunku, więc niestety tę książkę pominę.

    OdpowiedzUsuń
  11. Niestety ja kryminałów nie czytam, ale polecę koleżance :D

    OdpowiedzUsuń
  12. Czytam kryminały. Ostatnio nawet więcej. Ciekawa pozycja.
    Pozdrawiam,
    Literacki kącik Sary

    OdpowiedzUsuń
  13. Na tę książkę już wcześniej zwróciłam uwagę, bo tajemnicza okładka przyciąga wzrok. :)

    OdpowiedzUsuń
  14. kryminał i tajemnice coś dla mnie, po Twojej recenzji poszukam tego tytułu.

    OdpowiedzUsuń
  15. Uwielbiam kryminały z tej serii. Nigdy mnie nie zawodzą :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Kryminały to akurat nie moja bajka :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Kryminały jak najbardziej tak, zawsze mnie do siebie przyciągnę, nawet jeśli w ich recenzjach trafiam na wytknięte mankamenty i tak po nie chętnie sięgam. :)
    Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń
  18. Z Twojej recenzji wnioskuję, że to kryminał trzymający w napięciu, a napięcie i mroczny klimat to jest właśnie to, co najbardziej lubię w powieściach z tego gatunku :)

    OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Dziękuje za odwiedziny i pozostawienie komentarza. Wszystkie są dla mnie cenne i czytane, chociaż nie zawsze udaje mi się na nie odpowiedzieć.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania treści wulgarnych i obraźliwych skierowanych do mnie bądź moich czytelników.