niedziela, 22 listopada 2015

PREMIERA CZYTANIE Z KOŚCI


Już w środę, 25 listopada o godz. 18.00 w Stacji Muranów (ul Andersa 13) odbędzie się spotkanie z Jakubem Szamałkiem, autorem kryminałów. Spotkanie będzie dotyczyło jego najnowszej książki - "Czytanie z kości".
Dwa morderstwa. Dwa śledztwa, które dzieli dwa i pół tysiąca lat... Kto jest zabójcą?


Jakub Szamałek, pisarz nominowany dwukrotnie do Nagrody Wielkiego Kalibru, a w 2011 roku laureat Nagrody Wielkiego Kalibru Czytelników, powraca z trzecim kryminałem o starożytnym detektywie Leocharesie. Autor buduje świat na dwóch poziomach: w czasach współczesnych i w starożytności. Mistrzowsko wciąga czytelnika w misternie skonstruowaną fabułę i pozwala, by to on przejął rolę detektywa.

Veii, 421 rok przed naszą erą. Leochares podejmuje się ostatniego zadania: ma odkryć, kto stoi za zabójstwem etruskiego króla. Jednak sprawy znacznie się komplikują i nic nie idzie tak, jak powinno.

Londyn, 2015 rok naszej ery. Młoda archeolożka, Inga Szczęsna przygotowuje prezentację na konferencję naukową. Niespodziewanie odkrywa tajemnicę, do której kluczem są liczące ponad dwa tysiące lat kości.

W zetknięciu z prozą Szamałka, czytelnik nie może odegrać swej tradycyjnej roli – niezobowiązująco przewracać kolejnych kartek i spokojnie czekać na to, co wydarzy się na następnej stronie. Autor wciąga czytelnika w sam środek wydarzeń. Pozwala uczestniczyć w śledztwie, stopniowo buduje napięcie, pobudza wyobraźnię i ostatecznie doprowadza do zdemaskowania zabójcy. Pisarz, jak sam twierdzi, daje tylko subtelne wskazówki w rekonstruowaniu przebiegu zdarzeń, pozostawiając czytelnikowi dużą swobodę.

Jakub Szamałek – urodzony w 1986. Pisarz, starszy scenarzysta studia CD PROJEKT RED (producenta gier Wiedźmin). Absolwent University of Oxford, doktor archeologii śródziemnomorskiej University of Cambridge, stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Jego poprzednie książki o starożytnym detektywie Leocharesie, ,,Kiedy Atena odwraca wzrok” oraz ,,Morze Niegościnne”, zostały nominowane do Nagrody Wielkiego Kalibru. Książka kiedy ,,Atena odwraca wzrok” została uznana przez czytelników za najlepszy kryminał roku 2011 na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. W 2014 autor został zaliczony przez fundację Res Publica, Google i Financial Times do grona stu młodych liderów Europy Centralnej i Wschodniej.

4 komentarze:

 1. Książka ogólnie bardzo mi się podobała, chociaż osobiście uważam, że część powieści, gdzie akcja toczyła się współcześnie była troszkę niedopracowana;)

  Książkoholiczka94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Zwróciłam na nią uwagę już w zapowiedziach, a to dzięki okładce:) Mam zamiar po nią sięgnąć, choć nie wiem czy będzie u mnie dostępna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie wczoraj ją dostałam. Ta twarz z okładki mnie lekko przeraża :P

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Dziękuje za odwiedziny i pozostawienie komentarza. Wszystkie są dla mnie cenne i czytane, chociaż nie zawsze udaje mi się na nie odpowiedzieć.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania treści wulgarnych i obraźliwych skierowanych do mnie bądź moich czytelników.