wtorek, 6 stycznia 2015

ZAPOWIEDZI STYCZNIA/2015 - cz.1

Witajcie,
Nowy Rok pędzi jak szalony, a Wydawnictwa zadbały o to, aby długie wieczory, upływały molom książkowym z ciekawymi pozycjami. Oto lista książek, które mnie zainteresowały i które, nie ukrywam, że chciałabym mieć. Póki co, jestem w posiadaniu "Pierwszej na liście", więc niedługo będziecie mogli poznać moje zdanie na temat tejże książki. A Was coś zainteresowało z tej listy? Podzielcie się ze mną swoją opinią :)

Premiera: 14.01.2104
Autor: Gayle Forman
Tytuł: Wróć, jeśli pamiętasz
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Minęły trzy lata od tragicznego wypadku, który na zawsze zmienił życie Mii. Chociaż dziewczyna straciła rodziców i młodszego brata, postanowiła żyć dalej. Obudziła się ze śpiączki… ale zniknęła z życia Adama. Teraz żyją osobno po dwóch stronach Ameryki – Mia jako wschodząca gwiazda wśród wiolonczelistek, Adam jako rockman, idol nastolatek i obiekt zainteresowania tabloidów. Pewnego dnia los daje im drugą 
szansę…
Przemierzając ulice Nowego Jorku, miasta, które stało się nowym domem Mii, wyruszą w podróż w przeszłość. Czy uda im się odnaleźć miłość? Czy Mię i Adama czeka wspólna przyszłość?

Gayle Forman po bestsellerowym „Zostań, jeśli kochasz” powraca z historią równie, jeśli nie bardziej poruszającą.
„Publisher Weekly”Premiera: 14.01.2014
Autor: Rebecca Donovan
Tytuł: Oddychając z trudem
Wydawnictwo: Feeria

Emma przetrwała dramatyczną noc w domu swojej ciotki, ale niewiele z niej pamięta. Obudziła się w szpitalnym łóżku, w koszmarnym stanie. Odbył się proces sądowy, w którym na szczęście nie musiała uczestniczyć. Teraz Carol nie może już zrobić jej nic złego, ale wysoką ceną za to jest utrata kontaktu z Laylą i Jackiem. 


Premiera: 14.01.2014
Autor: Lars Saabye Christensen
Tytuł: Odpływ
Wydawnictwo: Literackie

Zachwyciła cię moja walka Knausgårda? W Otchłani zatopisz się bez reszty! Najnowsza powieść najpopularniejszego i najbardziej cenionego współczesnego pisarza norweskiego. Lars Saabye Christensen przed laty podbił serca polskich czytelników i krytyki literackiej powieścią Półbrat. Tej jesieni laureat wielu prestiżowych wyróżnień, wymieniany wśród kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla, powróci w wielkim stylu!

Premiera: 14.01.2014
Autor: Kate Atkinson
Tytuł: Przysługa
Wydawnictwo: Czarna Owca

Lato. W Edynburgu trwa festiwal teatralny. Ludzie oczekujący na poranny spektakl są świadkami drogowej stłuczki i brutalnej napaści, które odmienią życie wszystkich zaangażowanych. Jednym z postronnych obserwatorów zajścia jest Jackson Brodie, były żołnierz, były policjant oraz były prywatny detektyw – a wkrótce główny podejrzany w sprawie o morderstwo. 

Premiera: 14.01.2014
Autor: Magdalena Witkiewicz
Tytuł: Pierwsza na liście
Wydawnictwo: Filia

Historia przyjaźni, która po latach rodzi się na nowo, miłości, która wybucha gwałtownie i niespodziewanie... Opowieść o trudnych wyborach, które mogą podarować komuś życie, o przebaczeniu i zrozumieniu oraz o wielkiej nadziei i sile kobiet. Czy najbliższej przyjaciółce potrafiłabyś wybaczyć wszystko? Mimo tego, że zabrała Tobie to, co kochałaś najbardziej? A gdyby jej wybór okazał się błędem? A gdyby jej dni były policzone? Ina myślała, że przeszłość zostawiła daleko za sobą. Teraz jej życie przebiegało tak, jak sobie tego życzyła. Czasem zapraszała do niego mężczyzn, ale tylko na chwilę. Patrycja w każdej chwili mogła wszystko stracić. Los postawił przed nią najtrudniejsze z zadań. Jak w ciągu kilku tygodni nauczyć ukochane córki jak żyć? Karola musiała wziąć sprawy w swoje ręce. Wyruszyła w podróż aby odnaleźć pierwszą na liście. Odnalazła. Ale wraz z nią wróciły bolesne wspomnienia. Mimo niezagojonych ran, dawnych zdrad, i upływającego czasu, przyjaźń powróciła. Powróciła z wielką mocą, która kruszy góry, sprawia, że niemożliwe staje się możliwe. Kolejny raz Magdalena Witkiewicz ukazała wielką siłę zwyczajnych kobiet. Bo ona jest w nas, musimy ją tylko w sobie odkryć i wszystko stanie się możliwe.

Premiera: 14.01.2015
Autor: Joanna Bator
Tytuł: Wyspa łza
Wydawnictwo: Znak

Znikła bez śladu. Opowieść o mrocznej bliźniaczce. 

Co robi Joanna Bator, którą prześladują słowa „znikła bez śladu”?
Szuka po omacku. Czeka na znak. Na Sandrę Valentinę, która w 1989 roku znikła bez śladu i do dziś nie odnaleziono jej ciała. 
Pisarka i fotograf ruszają śladem zaginionej Sandry. Tam, gdzie kończy się jej trop, zaczyna się mroczna opowieść o miłości, samotności i pisaniu. O podróży na Sri Lankę, wyspie w kształcie łzy, bramie do świata Joanny Bator i jej bliźniaczki. . . 
Zdjęcia Adama Golca ilustrują tę mroczną podróż na wyspę, gdzie ludzie i miejsca istnieją jednocześnie w rzeczywistości i w świecie czarnej magii. 
„Czytałam po raz pierwszy i miałam wrażenie, że poddaję się narratorce jak sile przypływu: raz odciąga mnie od zaginionej Sandry i przyciąga do Bator, raz z impetem pcha na wyspę, by po chwili wrzucić na sam środek oceanu – bezkresu wspomnień, mozolnego tworzenia literackiej genealogii, przebłysków Piaskowej Góry, Chmurdalii, Ciemno, prawie noc i pogrzebanych sekretów. To wrażenie wcale nie mija. Elektryzująca książka”. Redaktorka "Wyspy łzy".


Premiera: 14.01.2014
Autor: Mitch Albom
Tytuł: Pierwszy telefon z nieba
Wydawnictwo: Znak

Często miłość nadal łączy ludzi, mimo że życie ich rozdziela. Ile razy chcieliście złapać za telefon i zadzwonić do kogoś, za kim tęsknicie? Podzielić się radościami, smutkami i marzeniami? Ile razy wyrzucaliście sobie, że nie zdążyliście powiedzieć komuś, jak wiele dla was znaczy, że odkładaliście rozmowę na jutro, na kiedy indziej? Kochamy wciąż za mało i stale za późno, smucimy się, że nie można cofnąć czasu. A gdyby tak... niemożliwe stało się możliwe? Co byś zrobił, gdyby obok Ciebie wydarzył się cud?

Nowa powieść Mitcha Alboma, autora Zaklinacza czasu, to książka o sprawach najważniejszych i najbardziej intymnych: o pragnieniu bliskości, tęsknocie za ukochaną osobą i o sile nadziei.

Premiera: 14.01.2014
Autor: Jeff Vandermeer
Tytuł: Ukojenie
Wydawnictwo: Otwarte

Trzeci tom bestsellerowej serii „Southern Reach” autorstwa Jeffa VanderMeera. 
Przez trzydzieści lat uczestnicy kolejnych ekspedycji, którzy mieli zbadać Strefę X, zabijali się nawzajem, umierali lub popełniali samobójstwo. Tajemniczy obszar rozszerza się, stanowiąc zagrożenie dla świata zewnętrznego. 
Czy ostatnia wyprawa, która wyrusza, aby znaleźć zaginionego członka poprzedniej ekspedycji, odkryje w końcu, co tak naprawdę dzieje się w Strefie X? A może rozwiązanie zagadki kryje się w dzienniku Latarnika?
Nie wierz zmysłom. Strefa X zmienia każdego. 
„Southern Reach” to niezwykła trylogia, łącząca literaturę grozy i klasyczną fantastykę. Została doceniona przez fanów i krytyków na całym świecie, a prawa do jej ekranizacji kupiła wytwórnia Paramount Pictures.


Premiera: 14.01.2015
Autor: Gabriela Gargaś
Tytuł: Pośród żółtych płatków róż
Wydawnictwo: Feeria

Kilka osób, różne życiowe drogi, rozmaite wybory, nie zawsze jasne motywacje. Zuza, Joanna, Michał, Robert, Milena, Wojtek, ciocia Zosia i jej ukochany Zygmunt to prawdziwi, pełnowymiarowi ludzie. Bohaterowie Gabrieli Gargaś żyją w świecie, który nie jest czarno-biały, i oni też nie są czarno-biali – podejmują trudne, nieraz kontrowersyjne decyzje, wiążą się z nieodpowiednimi ludźmi, szukają siebie – i nie zawsze znajdują. Zawsze jednak dążą do szczęścia, pragną i desperacko poszukują miłości. Miłości, która nadaje sens życiu, która sprawia, że chcesz śmiać się głośno i oddychać pełną piersią. „Życie pisze różne scenariusze, a my nie zawsze dokonujemy właściwych wyborów. Nie mamy prawa osądzać wyborów i moralności innych, bo nigdy nie znaleźliśmy się na ich miejscu i nie wiemy, co nimi kieruje. Czasami nic nie jest takie, jak nam się wydaje. Nie zawsze miłość wygrywa, może tylko w bajkach. Nie zawsze rozum bierze górę nad pożądaniem, a namiętność potrafi być zgubna. Każdy wybór niesie za sobą konsekwencje. Niekiedy dobre, innym razem złe. Na nic nie mamy stuprocentowej gwarancji, a tym bardziej na miłość. Na tym polega istota życia. ”


Premiera: 14.01.2014
Autor: Anne Frank
Tytuł: Dziennik
Wydawnictwo: Znak

II wojna światowa. Zwykłe mieszkanie w centrum Amsterdamu nagle staje się schronieniem, więzieniem i całym światem dla żydowskiej nastolatki Anne, jej rodziny i znajomych. Przez ponad dwa lata, w ciągłym strachu przed wykryciem, próbują oni normalnie żyć, łagodzić codzienne konflikty, doceniać małe radości. Największą tajemnicą Anne jest zmyślona przyjaciółka Kitty, której opowiada o wszystkim, co dzieje się w kryjówce: przerażeniu, plotkach, kłótniach, pierwszej miłości. Sekretne listy do Kitty układają się w przejmujący dziennik dziecka, obdarzonego niezwykłym zmysłem obserwacji i dojrzałością. Ostatni zapisek powstał 1 sierpnia 1944 roku – na trzy dni przed aresztowaniem i wywiezieniem do obozu koncentracyjnego wszystkich mieszkańców kryjówki.
21 komentarzy:

 1. Dobrze się rok nie zaczął, a ja tu już widzę trzy pozycje dla siebie...

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mogę się doczekać ''Wróć, jeśli pamiętasz'', drugiej części Oddechów oraz ''Mary...'' :)

  namalowac-swiat-slowami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. "Wróć, jeśli pamiętasz" to taki mój must have tego miesiąca, ale interesująco zapowiada się również książka Joanny Bator oraz Dziennik Anne Frank.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witkiewicz na pewno kupię i przeczytam - nie wiem czy w styczniu, czy może na początku lutego, ale ta książka musi być na mojej półce. Ciekawi mnie natomiast powieść Pani Donovan, o której ostatnio głośno. Intrygującym autorem wg mnie jest też Albom. W tym roku chciałabym natomiast chwycić za wcześniejsze publikacje Gabrieli Gargaś,

  OdpowiedzUsuń
 5. Same ciekawostki, będzie co czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Minimum trzy chciałabym przeczytać, szczególnie ,,Dziennik" Anne Frank.

  OdpowiedzUsuń
 7. sama nie wiem, za co zabrałabym się najpierw;) o niektórych z tych książek już trochę czytałam i zapowiadają się zachwycająco :) najbardziej chyba intryguje "Wyspa łza"

  OdpowiedzUsuń
 8. Z przyjemnością przeczytałbym Joannę Bator.

  OdpowiedzUsuń
 9. Na pewno sięgnę po "Wróć jeśli pamiętasz", ale ciekawi mnie również ksiązka Magdaleny Witkiewicz więc pewnie przeczytam obie pozycje :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdecydowanie CZARNA SERIA to jest to.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dwie ostatnie pozycje w szczególności do mnie przemawiają:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dużo tych premier w styczniu :). Najbardziej czekam na "Ukojenie", "Pierwszą na liście", "Oddychając z trudem" i "Wróć, jeśli pamiętasz".

  OdpowiedzUsuń
 13. Jakoś nie widzę tytułów, które by mnie szczególnie zainteresowały :(

  OdpowiedzUsuń
 14. No i znowu trzeba się mocno trzymać za kieszeń :). Gargaś, Witkiewicz i Atkinson - na pewno będę chciała przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Zainteresowałam się trzema pozycjami, a zapowiedzi jest sporo będzie co czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Czekam na "Wróć, jeśli pamiętasz" :)

  OdpowiedzUsuń
 17. "Wróć jeśli pamiętasz" na pewno przeczytam, pierwsza część bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 18. W styczniu to mi z pewnością zabraknie czasu na czytanie książek, gdyż same wspaniałe tytułu mają premierę. "Pierwsza na liście", "Wróć, jeśli pamiętasz" to dla mnie pozycje obowiązkowe :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Czytałam "Dziennik" Anne Fran - wzruszające świadectwo okrucieństwa II wojny światowej opisywanej oczyma dziecka - oraz książkę Gargaś (uważam ją za bardzo dobrą, dopracowana powieść obyczajową). Reszta jakoś nie specjalnie do mnie przemawia.

  OdpowiedzUsuń
 20. "Wróć, jeśli kochasz" już ze mną :D

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Dziękuje za odwiedziny i pozostawienie komentarza. Wszystkie są dla mnie cenne i czytane, chociaż nie zawsze udaje mi się na nie odpowiedzieć.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania treści wulgarnych i obraźliwych skierowanych do mnie bądź moich czytelników.