piątek, 10 maja 2013

PLANOWANIE PRZESTRZENI TURYSTYCZNEJ

Autor: Anna Pawlikowska - Piechotka
Tytuł: Planowanie przestrzeni turystycznej
Liczna stron: 366
Wydawnictwo: Novae Res 2013
ISBN: 9788377225769
Ocena: 8/10 

Czy to w dużych aglomeracjach, czy w małych miastach, czy też we wsiach ważnym aspektem jestem rola zagospodarowania przestrzennego z punktu widzenia turystycznego. W końcu turyści również pełnią ważny element w rozwoju. Do tej pory na rynku wydawniczym jest bardzo mało takich publikacji, jakie zaoferowała m.in. Anna Piechotka - Pawlikowska. Dlatego dziś chciałabym przedstawić książkę zupełnie z innej dziedziny, ale uważam, że bardzo ważnej.

Anna Piechotka Pawlikowska ur. w 1952 roku. Ukończyła wydział Architektury ma Politechnice Warszawskiej, kształciła się również w Wielkiej Brytanii. Od wielu lat związana z Wydziałem Turystyki i rekreacji AWF w Warszawie. Zajmuje się wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego dla potrzeb turystyki, a także zrównoważonym zagospodarowaniem przestrzeni turystycznej i rekreacyjnej.

Na wstępie autorka wprowadza czytelnika w znaczenie turystki w planowaniu przestrzennym, a także wyjaśnia różnice między zagospodarowaniem przestrzennym, a granicami odporności środowiska.


Pierwszy rozdział dotyczy elementów współczesnej infrastruktury turystycznej. Autorka charakteryzuje tutaj bazę noclegową w Polsce, czyli mamy opis od hoteli, moteli pensjonatów, kempingów, domów wycieczkowych do schronisk i pól biwakowych. Następną kwestią są wymogi, jakie obiekty hotelarskie muszą dostosować dla osób niepełnosprawnych. Tak na prawdę zaczęto na to zwracać uwagę po wejściu do Unii Europejskiej i zaowocowało to dużymi zmianami na plus, jednak cały czas wymaga to ciągłych udoskonaleń. Kolejnym poruszanym tematem w publikacji jest potrzeba zrównoważonego rozwoju bazy noclegowej. Naturalnie chodzi tutaj o środowisko, aby je zachować w pierwotnym stanie i o projekty jakie powstają w związku z tym przedsięwzięciem np. budowa zielonych hoteli. Kolejny temat omawia bazę gastronomiczną, czyli mamy tutaj od restauracji, barów, stołówek po punkty gastronomiczne. Następny aspekt dotyczy bazy turystycznej w obiektach zabytkowych, czyli temat bardzo ciekawy. Oczywiście nie możemy zapomnieć o środkach transportu, czyli podróżujemy samochodami, koleją, samolotami i statkami, czy promami. Następnie autorka przedstawia sytuację w transporcie osób niepełnosprawnych. Kolejno omawiane są szlaki turystyczne, czyli według mnie kolejny ważny aspekt. Można tu wyróżnić: szlaki piesze, rowerowe, narciarskie (coraz bardziej popularyzowane), jazdy konnej, żeglugi śródlądowej. Autorka wymienia tutaj wiele przykładów co jest zdecydowanie atutem. Kolejna kwestia to baza uzupełniająca. tutaj kwalifikują się kąpieliska, pływalnie odkryte, koleje linowe, wyciągi narciarskie, czy też zdobywające ciągle rzesze sympatyków pola golfowe. Ostatnim tematem poruszanym w tym rozdziale są inne instytucje i urządzenia paraturystyczne, czyli muzea, teatry, galerie itd.

Drugi rozdział poświęcony jest na obszarach przyrodniczo cennych. Tutaj mamy do czynienia z turystyką leśną, a także autorka omawia obszary prawnie chronione. W tej kategorii występują rezerwaty, parki narodowe, parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu, obszary Natura 2000, czy też pomniki przyrody.

W trzecim rozdziale spotykamy się z zagospodarowaniem miejscowości turystycznych. Chodzi tutaj o kąpieliska nadmorskie, ośrodki turystyki górskiej, miejscowości uzdrowiskowe, ale także miejscowości pielgrzymkowe. Poruszany jest aspekt turystyki w dużych aglomeracjach. 

Rozdział czwarty podporządkowany jest tradycjom planowania, czyli pora na lekcję historii. Autorka nakreśla nam obraz i rozwój od antyku po czasy współczesne.

Natomiast piąty rozdział omawia współczesne zasady planowania przestrzennego. Mamy tutaj uwarunkowania, planowanie zintegrowane i przestrzeń turystyczną i przepisy dotyczące osób niepełnosprawnych.

Na końcu mamy zakończenie od Anny Pawlikowskiej - Piechotki podparte fotografiami poszczególnych obiektów turystycznych i bardzo przydatny słowniczek z terminami dotyczącymi planowania przestrzeni turystycznej. 
Reasumując publikacja pani Anny bardzo mi się podobała, gdyż dotyczy ważnego aspektu w dziedzinie turystyki. Ponadto autorka każdą swoją tezę, czy tez opisywane pojęcie popierała przykładami, co z kolei prowadzi do bardzo dokładnego wyobrażenia sobie o czym jest mowa. Autorka także bardzo często opierała się na ustawie o usługach turystycznych, aktualnymi danymi z GUS i tabelach statystycznych. Na rynku jak już wspominałam jest bardzo mało tak fachowej literatury na ten temat. Za moich czasów studenckich było jeszcze mniej, także się cieszę, że publikacje powstają w tej dziedzinie. Książka skierowana jest głównie do studentów na kierunkach turystycznych, jednak także do osób, którzy się tym zajmują w Samorządach. Może w ten sposób w tym sektorze zacznie się rozwijać  tak jak tego by chcieli turyści i nie tylko.
Na koniec dodam, że sama studiowała Turystykę i Rekreację i dzięki tej publikacji wiele sobie przypomniałam informacji, ale także dowiedziałam się zupełnie mi nowych.

Za możliwość przeczytania dziękuje wydawnictwu: NovaeRes
 

Recenzje bierze udział w wyzwaniu: Polacy nie gęsi...


2 komentarze:


  1. Bardzo rzadko czytam tego rodzaju publikacje, a szkoda, bo można z nich dowiedzieć się wielu ciekawych faktów:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo się zdziwiłam, kiedy zobaczyłam na LC co przeczytałaś:) No ale wykształcenie zobowiązuje:) No i Ty jesteś w stanie ocenić i docenić tę książkę.

    OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Dziękuje za odwiedziny i pozostawienie komentarza. Wszystkie są dla mnie cenne i czytane, chociaż nie zawsze udaje mi się na nie odpowiedzieć.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania treści wulgarnych i obraźliwych skierowanych do mnie bądź moich czytelników.