środa, 30 kwietnia 2014

WSZYSTKIE KWIATY SZANGHAJU - Duncan Jepson

Autor: Duncan Jepson
Tytuł: Wszystkie kwiaty Szanghaju
Tytuł oryginału: All the flowers in Shanghai
Gatunek: Powieść obyczajowa
Liczba stron: 272
Wydawnictwo: Świat Książki, Warszawa 2014
ISBN: 9788379434268
Ocena: 8/10 (rewelacyjna)

Chiny to temat wciąż niewyczerpany, a przy tym fascynuje, głównie za sprawą barw i różnorodności. W tej chwili świat zalewany jest chińskimi wyrobami, ba nawet trudno znaleźć produkt, który nie oznaczony napisem made in China. Ale przecież nie zawsze tak było. Pora cofnąć się wstecz.


Akcja powieści rozgrywa się w Szanghaju, w latach trzydziestych XX wieku. Bohaterką powieści jest Yan Feng, która przez rodzinę jest niezauważana, ceni sobie spacery z dziadkiem po ogrodzie. Jest zupełnym przeciwieństwem starszej siostry, która od lat jest przygotowywana, by dobrze wyjść za mąż. Niestety los zadecydował inaczej i kobieta umiera, a Feng musi ją godnie zastąpić. Wbrew własnej woli zostaje wydana za mąż, za bogatego biznesmena, który jest wierny tradycjom rodzinnym. W świecie ród Sangów ma wyrobioną pozycję, ale nikt nie wie, co rozgrywa się za murami zacisza domowego. Kobieta nie ma nic do powiedzenia, liczy się tylko jedna ma urodzić syna, aby przedłużyć linię rodu. Życie w złotej klatce, gdzie jest podporządkowanej mężowi i jego rodzinie nie jest łatwe, a narastający w sobie gniew pociąga za sobą konsekwencje w postaci przemiany ze skromnej dziewczyny, w wyrachowaną i pozbawioną uczuć kobietę. Jednak refleksja i pamiętanie przychodzi, ale po latach...gdzie wyrzuty sumienia nie dają o sobie zapomnieć. 

Postać Yan Feng posiada w sobie wiele sprzeczności. Na początku poznajemy ją jako niewinną, nieśmiałą dziewczynę, która po wyjściu za mąż przemienia się w pozbawioną emocji, zimną kobietę. Czytelnik może się zastanawiać czy to gra, czy ukryte uczucia. Kobieta sprzeciwia się tradycjom rodzinnym męża i twardą ręką zaczyna rządzić wszystkimi, a także sprawiając ból swoim najbliższym. Feng to bohaterka, którą się lubi, podziwia, by chwilami nienawidzić za dokonane wybory, a przedsięwzięte decyzje po prostu wydawać się mogą zbyt pochopne. 
Cała fabuła oparta jest głównie na tej konkretnej postaci i rozgrywa się w ścisłym kręgu rodu Sangów, akcja nie przybiera zawrotnego tępa, a język zastosowany przez autora jest barwny, spójny i sprawia wrażenie autentyczności, dlatego może wydawać się, iż cała historia wydarzyła się naprawdę. 

"Wszystkie kwiaty Szanghaju" to również przedstawienie obrazu politycznego. Czytelnik może śledzić zmiany jakie zachodziły od lat 30 do 60-tych ubiegłego stulecia. Nie zabraknie tu nawiązania do wojny z Japonią, a także późniejszego przejęcia władzy przez komunistów. Skutkiem czego były wyjazdy bogaczy poza granice kraju, a biedni zatapiali się w jeszcze większym ubóstwie. Dominacja głodu, braku opału, wody prowadziła tylko do jednego  - śmierci. W takich warunkach zaczyna się opowieść Feng, jak do tego doszło, że znalazła się w tak trudnych warunkach? Na to pytanie odpowiedzi należy poszukać w powyższej książce, w której kolejno odsłaniane są poszczególne elementy i scalają się w całość.

Warto podkreślić, iż narracja prowadzona jest pierwszoosobowo, a napisana jest przez mężczyznę, który świetnie wczuwa się w rolę kobiety i przelewa na karty powieści wspomnienia kobiety, a przede wszystkim emocje. Książka wciąga od pierwszych stron. Powieść skierowana do kobiet, które fascynują się wielobarwnymi Chinami, a także szukających dużej dawki emocji. Polecam.

Duncan Jepson to z wykształcenia prawnik, zamieszkały w Hongkongu. Wielokrotnie nagradzany reżyser i producent filmów. Realizował filmy dokumentalne dla Discover Channel Asia i National Geographic Channel. Był wydawcą azjatyckiego czasopisma poświęconego modzie, założycielem i redaktorem "Asia Literary Rewiev".  

Duncan Jepson
Źródło

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Świat Książki

16 komentarzy:

 1. Bardzo interesująca tematyka i piękna okładka. Będę miała tę książkę na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się z Tobą. Chiny to temat niewyczerpany, fascynujący i pełen zagadek. Książka wydaje się być interesująca, z tegoco wyczytałam w Twojej recenzji widać że autor bardzo dobrze połączył fikcje literacką z autentycznymi wydarzeniami z historii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli książka porusza tematykę Chin to biorę w ciemno ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękna okładka! I dodatkowo temat Chin - prędzej czy później będę musiała sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Całe tło społeczne może być bardzo ciekawe. Będę pamiętać o tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka porusza ważny temat: co dzieje się w duszy kobiety, która czuje się głęboko nieszczęśliwa i pozbawiona wyboru... Smutna historia osadzona w czasie i w miejscu, które bardzo mnie interesuje.
  Sięgnę po tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Siostra bardziej lubi takie książki, więc polecę jej ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam tego typu książki, o Chinach zwłaszcza w tym okresie, który poruszył autor, aż Ci zazdroszczę książki:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi interesująco :) Szkoda, że na razie nie znajdę dla niej czasu, ale może kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kiedyś będąc w księgarni książka to przykuła moją uwagę bardzo ładną okładką. Przeczytałam opis i wydawała się bardzo interesująca ale niestety akurat miałam w planach kupno innej pozycji, więc odłożyłam ją z powrotem. Może któregoś dnia ją nabędę, gdyż Chiny od zawsze mnie fascynowały :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo lubię takie książki. Przypomniała mi się Matka Ryżu Rani Manickiej - klimatyczna saga rodzinna, którą polecam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Wygląda na naprawdę ciekawy tytuł. Myślę, że po niego sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo dobra książka,polecam...

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Dziękuje za odwiedziny i pozostawienie komentarza. Wszystkie są dla mnie cenne i czytane, chociaż nie zawsze udaje mi się na nie odpowiedzieć.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania treści wulgarnych i obraźliwych skierowanych do mnie bądź moich czytelników.