wtorek, 8 kwietnia 2014

NIEGRZECZNE DZIEWCZYNKI W BIBLII - Liz Curtis Higgs

Autor: Liz Curtis Higgs
Tytuł: Niegrzeczne dziewczynki w Biblii
Tytuł oryginału: Bad Girls of the Bible
Gatunek: Poradnik
Liczba stron: 360
Wydawnictwo: Aetos, Wrocław 2014
ISBN: 9788361097303
Ocena: 6/10 (dobra)

"Opowiedzenie o wstydliwej przeszłości nie wiąże cię z nią za zawsze – wręcz przeciwnie , to cię uwalnia od jej władzy, bólu.”

"Niegrzeczne dziewczynki w Biblii" to powieść, a zarazem anty-poradnik, który ukazał się za pośrednictwem Wydawnictwa Aetos. Autorka wybrała na swoje bohaterki femmes fatales, a dokładnie mówiąc skupiła się na dziesięciu kobietach. Trzeba zacząć od pierwszej grzesznicy - Ewy, która okazała swą słabość - łakomstwo i słabą wolę. Następnie żona Potifara i Dalila miały wiecznie kłopoty z płcią przeciwną. Żona Lota i Mikal z kolei nie umiały oderwać się od przeszłości. Sara okazała się być łasa na pieniądze, podobnie jak Izebel, która pragnęła bogactwa i dostatku. Samarytanka przy studni zadowoliła swoje pragnienia. I w końcu Rachab i ewangeliczna Jawnogrzesznica, które ze złych kobiet przeistoczyły się w te dobre. 


W "Niegrzecznych dziewczynkach w Biblii" każdy rozdział rozpoczyna się od fikcyjnej historii, które rozgrywają się współcześnie, ale ściśle nawiązują do wcześniej wspomnianych bohaterek. Kolejnym elementem zastosowanym przez autorkę jest relacjonowanie opowieści biblijnej, z których wyciągane są wnioski dla współczesnych kobiet. Każdy z rozdziałów również opatrzony jest refleksyjnymi pytaniami, na które można odpowiedzieć sobie indywidualnie, czy też toczyć dyskusje w szerszym gronie. Przyznaję, że wszystkich postaci nie znałam, dlatego cieszę się, że podczas lektury mogłam się dowiedzieć czegoś nowego, bowiem wszystkie kobiety zostały wymienione w Biblii nie bez powodu. Przytoczone postacie różnią się od siebie, nie tylko pod względem charakterów, ale i z punktu widzenia psychologicznego. Wzorce ich postępowania również są rozbieżne, co tylko intryguje i ciekawi czytelnika. 

Autorka pisząc tę książkę inspirowała się własnymi doświadczeniami, bowiem jak sama zaznacza na wstępie była niegdyś niegrzeczną dziewczynką, daleką od ideału, jednak za sprawą cudownego męża udało się jej odnaleźć właściwą drogę, na której stanął Bóg. Język jakim operuje autorka jest zrozumiały dla czytelnika, ale aby urozmaicić lekturę czytelnikom można znaleźć sporą dawkę humoru, czy też nutkę ironii w stosunku do współczesnego świata. Dlatego też książkę czyta się lekko, mimo poruszanych bardzo poważnych tematów. Jestem przekonana, że każda z czytelniczek odnajdzie w przedstawionych postaciach samą siebie, być może nawet w kilku postaciach. Z pewnością w lekturze nie brakuje momentów refleksyjnych, gdzie przychodzi czas zastanowić się nad sobą i swoim postępowaniem, a nawet ta książka może stać się inspiracją do zmian na lepsze. Lektura jest skierowana głównie do kobiet, zarówno do tych co wiedzą czego chcą od życia, jak i tych, które dopiero szukają własnej ścieżki. Z pewnością "Niegrzeczne dziewczynki w Biblii" pomogą stronić Wam od błędów i być może odnaleźć siebie, a także odpowiednią drogę. Mimo, iż jest to typ literatury, której nie czytam na co dzień, to z czystym sumieniem mogę Wam polecić tę książkę.

„Dla Boga nie jest ważne, kim byłaś, ale kim się stajesz.” 


Zdjęcie mojego autorstwa
Liz Curtis Higgs to wielokrotnie nagradzana mówczyni, która przemawiała 1500 razy we wszystkich stanach Ameryki. Ponadto autorka powieści historycznych (które były wielokrotnie nagradzane) i poradników dla kobiet. W swoim dorobku ma 28 książek, które zostały wydane w 3 milionach egzemplarzy. Największym zainteresowaniem cieszy się seria o "niegrzecznych dziewczynkach", obejmująca "Niegrzeczne dziewczynki w Biblii", "Naprawdę niegrzeczne dziewczynki w Biblii", a także "Trochę niegrzeczne dziewczynki w Biblii". 

Liz Curtis Higgs
Źródło
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Aetos


11 komentarzy:

 1. W sumie mogłaby mi się spodobać, te famme fatales mnie interesują.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja czasami bardzo żałuje, że nie byłą niegrzeczną w młodości. Nie wyszalałam się. A Biblii rzeczywiście takich kobiet jest sporo, a prowadziły naprawdę bujne życie.Jestem pewna , że czytelnika zaciekawi połączenie fikcji i realną osobowością.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chętnie - połączenie fikcji i faktów do mnie przemawia a i tytuł dość intrygujący.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie zapoznam się z książką, choćby z czystej ciekawości :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zainteresowała mnie tematyka książki. Może też znajdę w niej samą siebie?

  OdpowiedzUsuń
 6. Tematyka intrygująca i chętnie zapoznałabym się z bohaterkami książki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Interesujący temat, nigdy się z takim nie spotkałam, ale bardzo chętnie bym przeczytała książkę ; )

  Pozdrawiam, Anath

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka mi się podobała, właśnie przez swoją prostotę ujęcia tematu, sposób przedstawienia i poczucie humoru autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawa się ta książka wydaje, musiałabym się nad nią dłużej zastanowić :)

  Pozdrawiam serdecznie :))

  OdpowiedzUsuń
 10. Ale ciekawa publikacja, w sumie czemu nie? :)

  OdpowiedzUsuń
 11. To jednak chyba nie moja tematyka. ;)

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Dziękuje za odwiedziny i pozostawienie komentarza. Wszystkie są dla mnie cenne i czytane, chociaż nie zawsze udaje mi się na nie odpowiedzieć.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania treści wulgarnych i obraźliwych skierowanych do mnie bądź moich czytelników.