wtorek, 6 czerwca 2017

SPOTKANIE AUTORSKIE - z Anna Lisiecką

LODA HALAMA, DO KOŃCA TRZYMAŁA FASON” 
7 czerwca 2017 r. o godz. 18.00

PRZYSTANEK HISTORIA Centrum Edukacji IPN im. J. Kurtyki
ul . Marszałkowska 21/25 w Warszawie


Spotkanie z udziałem:

Dr hab. Zofii Rudnickiej – choreografa, wykładowcy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie

Dr Krzysztofa Królikowskiego  - Prezesa Stowarzyszenia Muzeum Zamku i Szpitala Wojskowego na Ujazdowie

Anny Lisieckiej autorki książki „Loda Halama”

Spotkanie poprowadzi Małgorzata Kownacka redaktor Polskiego Radia 
 
Spotkanie odbędzie się z okazji premiery książki „Loda Halama” Anny Lisieckiej wyd. Zona Zero.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie o wyjątkowej osobie.

Loda Halama! Gwiazda, tancerka rewiowa, rozchwytywana aktorka, celebrytka – symbol szampańskiego dwudziestolecia międzywojennego. Wraz z Hanką Ordonówną, Zulą Pogorzelską, Eugeniuszem Bodo i Aleksandrem Żabczyńskim zdominowała rewię i film. Oszałamiająca kariera i barwne, ocierające się o tragedię życie.

Pierwsze kroki stawiała na scenach wielkich rosyjskich cyrków. U boku Eugeniusza Bodo zagrała w pierwszej polsko-amerykańskiej koprodukcji filmowej. Po studiach podbiła tańcem Europę a potem Japonię i Stany Zjednoczone. Wielokrotnie powracała do Paryża, gdzie dawała recitale na najważniejszych scenach ówczesnej kulturalnej stolicy świata. Kariera warszawska Lody Halamy trwała zaledwie 13 lat: od 1926 (po przewrocie majowym) do 1939.

Potem wybuchła wojna i trzeba było zdać egzamin z człowieczeństwa. Loda mogła zostać w ciepłej, bezpiecznej Szwajcarii, a jednak wróciła z mężem do Polski. Wiele tysięcy czerniakowskich dzieci zawdzięczało jej wtedy codzienne ciepłe obiady. Pracowała też na rzecz Szpitala Wojskowego w Warszawie, który bywa określany mianem "Rzeczypospolitej Ujazdowskiej". Organizowała schroniska dla żołnierzy, którym udało się opuścić ten szpital, wielokrotnie tylko dzięki akcji specjalnej, i zamojskich dzieci odbitych z transportów do Rzeszy.

Pozostała osobą głęboko wierzącą. Zawierzenie pomogło jej przetrwać godnie i pogodnie, ostatnie sześć lat życia, kiedy jej piękne nogi z trudem nosiły ją po mieszkaniu.
 
Anna Lisiecka - komentator w redakcji literackiej Programu 2 Polskiego Radia. Jest autorką scenariusza i wyboru materiałów archiwalnych do dokumentalnego albumu "Katyń 1940" wydanego na płytach przez Polskie Radio. Jej reportaż "Kainowa zbrodnia" w 2010 roku otrzymał Główną Nagrodę Wolności Słowa przyznawaną przez SDP.

4 komentarze:

Drogi czytelniku!
Dziękuje za odwiedziny i pozostawienie komentarza. Wszystkie są dla mnie cenne i czytane, chociaż nie zawsze udaje mi się na nie odpowiedzieć.
Zastrzegam sobie prawo do usuwania treści wulgarnych i obraźliwych skierowanych do mnie bądź moich czytelników.