Witajcie, coraz większymi krokami zbliża się wiosna, z zimowego snu budzą się zwierzęta, ale i wirusy. Jeden z nich mnie dopadł i nawet nie mogę czytać, gdyż zwyczajnie pęka mi głowa. Jednak, żeby ten czas nie był zupełnie stracony, postanowiłam przejrzeć zapowiedzi wydawnictw, dziś przedstawię Wam kilka tytułów, które zwróciły moją uwagę. Dajcie znać, czy już czytaliście, czy macie w planach.
Premiera: 01.03.2017
Autor: Iwona Kienzler
Tytuł: W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski
Wydawnictwo: Bellona
Książka opowiada o skandalach zarówno tych artystycznych, jak i obyczajowych, które do żywego bulwersowały opinię publiczną. Podkowiński, Komornicka, Przybyszewska, Kasprowicz.
Okres Młodej Polski jawi nam się barwniej i bardziej szaleńczo od poprzedniego okresu – Pozytywizmu. W dziedzinie sztuki wiele się działo i w Warszawie, i w Krakowie, także na prowincji. Polski na mapie nie było, a mimo to życie kulturalne Polaków kwitło: pisano i wystawiano sztuki, ukazywały się książki, malowano i tworzono pomimo cenzury we wszystkich zaborach. Nad wszystkim unosił się duch dekadentyzmu, urok końca wieku, co rusz wybuchały skandale i zawzięcie romansowano. W oparach alkoholu i narkotyków, bez grosza przy duszy, ale sztuka nie na pieniądzach wszak polega. Podkowiński niszczący własne dzieło w warszawskiej Zachęcie, młoda poetka Maria Komornicka, mająca poważne problemy z identyfikacją z własną płcią, zjawiskowa Dagny Juel-Przybyszewska, która rozkochała w sobie niemal cały artystyczny Kraków i arcyszatan modernizmu – Stanisław Przybyszewski, rozbijający małżeństwo swego przyjaciela Jana Kasprowicza – oto niektórzy bohaterowie tej publikacji, zabierającej Czytelników w fascynującą podróż w czasie.